wtorek, 10 lipca 2018

Kominek jak zrobić mały poradnik

Witam Kochani. Od jakiegoś czasu montujemy kominek. Przed instalacją trzeba sprawdzić obecny przewód kominowy lub wyposażyć się w nowy komin a w tej dziedzinie nie brak ciekawych rozwiązań, które nie muszą oznaczać niechcianego remontu. WIĘCEJ... 
Zaczynamy od przygotowania podłoża pod kominek. Jeśli podłoże jest słabe warto je wzmocnić usuwając starą posadzkę, by zastąpić mocniejszą, którą można dodatkowo w trakcie dozbroić.


Montujemy dolot powietrza z regulacją (obecnie obowiązkowy wymóg połączenia
wkładu kominkowego z powietrzem z zewnątrz)
 - dzięki temu ogień nie trawi 
powietrza z mieszkaniaDo dolotu (rurę dolotu trzeba uszczelnić pianką) montujemy rurę giętą Spiro, która to zostanie podłączona do wkładu kominkowego (w tym przypadku od dołu wkładu). Wokół otworu dolotu w ścianie według wymiarów obudowy układamy wełnę ognioodporną. U mnie gotowa obudowa, którą to od wewnątrz powinno się również zabezpieczyć wełną ognioodporną.

Przymiarka obudowy przed montażem dolotu

Ustawiamy stojak, który pasuje do naszego wkładu - w dobrze zaopatrzonych punktach sprzedaży
można kupić wkład kominkowy razem ze stojakiem)


Przymiarka wkładu przed montażem dolnej obudowy, którą od wewnątrz wyłożyliśmy wełną ognioodporną specjalną do kominków (na zdjęciu widać tylko jej część). 
Jeśli nie będzie gotowej obudowy a tylko np ścianki z karton-gips typ ognioodporny, również trzeba je wyłożyć od wewnątrz wełną ognioodporną. Montaż gotowej obudowy wykonujemy zgodnie
z instrukcją dołączoną przez producenta obudowy i wkładu kominkowego. 


Rurę montujemy z wlotem -  pod spodem wkładu kominkowego a linkę regulującą należy umiejscowić w wygodnym miejscu, tak by była dostępna od frontu obudowy.

Powyżej obudowy montujemy ściankę z karton-gipsu odpornego na wysoką temperaturę. Zanim jednak to nastąpi trzeba zrobić stabilną konstrukcję z profili do tego przewidzianych przymocowanych do bocznych ścian i sufitu. Przy montażu i izolacji ścianek przydaje się specjalna ognioodporna taśma - można kupić na allegro spory zwój za ok. 40 PLN. U nas dodatkowo zastosowaliśmy rozprowadzenie ciepłego powietrza do kuchni i sypialni stosując odpowiednie długości rur i anemostaty - (anemostat to możliwość regulacji przepływu powietrza, stosowany najczęściej przy systemach wentylacyjnych_ - temu towarzyszy niestety wykucie dziur w ścianie lub w suficie, ale warto. Kominek ma spełniać u nas rolę tylko dodatkowego ogrzewania oprócz typowego centralnego ogrzewania.


Do montażu rury łączącej wkład z kominem do uszczelnienia można
zastosować specjalny uszczelniający sznurMontaż wełny ognioodpornej przed ułożeniem odpowiednio dociętych płyt karton-gips ognioodpornych  (przydaje się taśma ognioodporna,  klej). W płytach karton-gips najlepiej wyciąć otwory wywiewne przed ich przymocowaniem do stelażu i wełny mineralnej.

kratki z siatką do wywiewu ciepłego powietrza
Zamocowanie płyt karton gips z wyciętymi dziurami na kratki
Po przymocowaniu płyt nałożyliśmy tynk gipsowy. Po wyschnięciu wystarczy pomalować i gotowe.


5 komentarzy:

 1. Fantastyczny instruktaż :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla chcącego nie ma nic trudnego:) Z instruktażu wyglada na to, że taki kominek postawić to "pestka":) Oby Wam służył i dogrzewał w zimne, zimowe wieczory!
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje się to takie proste do wykonania, a mojego męża do teraz nie mogę doprosić o "odświeżenie" naszego ;-) Odeślę go do Ciebie. Pozdrawiam! :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajnie objaśnione i pokazane. Wydaje się bardzo proste. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny poradnik wszystko ładnie i rzetelnie opisane. Ja osobiście budując dom postawiłam na biokominek. Jest on dużo bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego.

  OdpowiedzUsuń

Pytaj, oceniaj i doradzaj ...