wtorek, 10 lipca 2018

Kominek jak zrobić mały poradnik

Witam Kochani. Od jakiegoś czasu montujemy kominek. Przed instalacją trzeba sprawdzić obecny przewód kominowy lub wyposażyć się w nowy komin a w tej dziedzinie nie brak ciekawych rozwiązań, które nie muszą oznaczać niechcianego remontu. WIĘCEJ... 




Zaczynamy od przygotowania podłoża pod kominek. Jeśli podłoże jest słabe warto je wzmocnić usuwając starą posadzkę, by zastąpić mocniejszą, którą można dodatkowo w trakcie dozbroić.


Montujemy dolot powietrza z regulacją (obecnie obowiązkowy wymóg połączenia
wkładu kominkowego z powietrzem z zewnątrz)
 - dzięki temu ogień nie trawi 
powietrza z mieszkania



Do dolotu (rurę dolotu trzeba uszczelnić pianką) montujemy rurę giętą Spiro, która to zostanie podłączona do wkładu kominkowego (w tym przypadku od dołu wkładu). Wokół otworu dolotu w ścianie według wymiarów obudowy układamy wełnę ognioodporną. U mnie gotowa obudowa, którą to od wewnątrz powinno się również zabezpieczyć wełną ognioodporną.

Przymiarka obudowy przed montażem dolotu

Ustawiamy stojak, który pasuje do naszego wkładu - w dobrze zaopatrzonych punktach sprzedaży
można kupić wkład kominkowy razem ze stojakiem)


Przymiarka wkładu przed montażem dolnej obudowy, którą od wewnątrz wyłożyliśmy wełną ognioodporną specjalną do kominków (na zdjęciu widać tylko jej część). 
Jeśli nie będzie gotowej obudowy a tylko np ścianki z karton-gips typ ognioodporny, również trzeba je wyłożyć od wewnątrz wełną ognioodporną. Montaż gotowej obudowy wykonujemy zgodnie
z instrukcją dołączoną przez producenta obudowy i wkładu kominkowego. 


Rurę montujemy z wlotem -  pod spodem wkładu kominkowego a linkę regulującą należy umiejscowić w wygodnym miejscu, tak by była dostępna od frontu obudowy.

Powyżej obudowy montujemy ściankę z karton-gipsu odpornego na wysoką temperaturę. Zanim jednak to nastąpi trzeba zrobić stabilną konstrukcję z profili do tego przewidzianych przymocowanych do bocznych ścian i sufitu. Przy montażu i izolacji ścianek przydaje się specjalna ognioodporna taśma - można kupić na allegro spory zwój za ok. 40 PLN. U nas dodatkowo zastosowaliśmy rozprowadzenie ciepłego powietrza do kuchni i sypialni stosując odpowiednie długości rur i anemostaty - (anemostat to możliwość regulacji przepływu powietrza, stosowany najczęściej przy systemach wentylacyjnych_ - temu towarzyszy niestety wykucie dziur w ścianie lub w suficie, ale warto. Kominek ma spełniać u nas rolę tylko dodatkowego ogrzewania oprócz typowego centralnego ogrzewania.


Do montażu rury łączącej wkład z kominem do uszczelnienia można
zastosować specjalny uszczelniający sznur







Montaż wełny ognioodpornej przed ułożeniem odpowiednio dociętych płyt karton-gips ognioodpornych  (przydaje się taśma ognioodporna,  klej). W płytach karton-gips najlepiej wyciąć otwory wywiewne przed ich przymocowaniem do stelażu i wełny mineralnej.

kratki z siatką do wywiewu ciepłego powietrza
Zamocowanie płyt karton gips z wyciętymi dziurami na kratki
Po przymocowaniu płyt nałożyliśmy tynk gipsowy. Po wyschnięciu wystarczy pomalować i gotowe.


16 komentarzy:

  1. Fantastyczny instruktaż :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dla chcącego nie ma nic trudnego:) Z instruktażu wyglada na to, że taki kominek postawić to "pestka":) Oby Wam służył i dogrzewał w zimne, zimowe wieczory!
    Pozdrawiam serdecznie:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Wydaje się to takie proste do wykonania, a mojego męża do teraz nie mogę doprosić o "odświeżenie" naszego ;-) Odeślę go do Ciebie. Pozdrawiam! :-)

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo fajnie objaśnione i pokazane. Wydaje się bardzo proste. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetny poradnik wszystko ładnie i rzetelnie opisane. Ja osobiście budując dom postawiłam na biokominek. Jest on dużo bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego.

    OdpowiedzUsuń
  6. Jak dziś pamiętam, gdy montowałem pokrowce izolacyjne, podczas montażu kominka w moim salonie :). Również wszystko obudowałem bardzo prostą konstrukcją z karton gips.

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo fajne porady, jednak nie wiem czy sama odważyłabym się coś takiego wykonać. Do tego trzeba mieć umiejętności, ja takich nie posiadam. Wolałabym zapłacić komuś, kto wykona to należycie, a ja będę mieć świadomość, że zrobił to fachowiec i tak jak należy ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Świetny poradnik - na pewno mi się przyda - a Twój kominek jest piękny :) Wygląda bardzo przytulnie i zachęcająco...

    OdpowiedzUsuń
  9. Niedługo ruszam z budową domu, w którym chciałabym mieć taki kominek. Na pewno skorzystam z Twojego poradnika :)

    OdpowiedzUsuń
  10. właśnie tego szukałam! montaż kominków to dla mnie czarna magia, już rozważałam że jednak zatrudnię jakąś firmę z Częstochowy jaka zrobi to za mnie, ale na razie się wstrzymam, może sama dam radę :D

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo ciekawy artykuł. Jestem pod wielkim wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  12. Bardzo klimatyczny kominek, idealnie pasuje do Pani wnętrza. Niestety ja nie mogę sobie pozwolić na takie rozwiązanie. Muszę skupić się na innym problemie, a mianowicie mam na myśli zbyt dużą wilgotność w domu. Czy poleca Pani jakąś firmę zajmującą się osuszaniem ścian?

    OdpowiedzUsuń
  13. Meble ogrodowe to nie tylko krzesła i stoły, ale również leżaki, huśtawki i sofy. Sklep https://ogrodolandia.pl/ oferuje wiele praktycznych i wygodnych mebli, które pozwolą nam wypocząć na świeżym powietrzu w komfortowych warunkach.

    OdpowiedzUsuń
  14. Pięknie to wygląda! Bardzo szkoda, że ja nie mogę sobie takiego sprawić

    OdpowiedzUsuń
  15. W internecie można znaleźć bardzo duży wybór wszystkiego, co może być potrzebne w ogrodzie. Są to między innymi także maszyny - ogrodnicze oraz rolnicze. Takie zakupy internetowe są bardzo wygodne więc warto wziąć je poważnie pod uwagę.

    OdpowiedzUsuń
  16. Czy dom stary czy nowy - na pewno będzie trzeba wykonać między innymi okresowy przegląd budynków. Te i inne usługi z zakresu budownictwa świadczy dr inż. Przemysław Stawiarski https://www.stawiarski.com.pl/ekspertyza-budowlana-gdansk/ .

    OdpowiedzUsuń

Pytaj, oceniaj i doradzaj ...