piątek, 8 marca 2019

Storczyk zakwitnie znowu, jeśli...

Witam Kochani.
Urokliwe Orchidee czy jak wolicie storczyki, wabią kolorami nasze oczy w wielu sklepach. Jednak niektórzy z Was doświadczeni kolejnymi próbami, nie chcą w domu wypełniać parapetów, stołów, kwietników tylko samymi liśćmi, choć nawiasem mówiąc też ładne.

Storczyk falenopsis (ćmówka) - okno w kuchni, wystawa wschodnia

Nie byłoby tego postu, gdyby nie mała praktyka z moimi storczykami, których to ciągle obserwuję, ciągle się o nich uczę i cieszę się z każdych następnych do kolekcji.

Storczyki bardzo dobrze czują się w kuchni i w łazience -wszędzie tam, gdzie ciepło i wilgotno. Wystawa powinna być dość widna, ale rośliny lepiej rosną, jeśli słońce mocno ich nie grzeje , bo schną i żółkną. Mogą stać na parapecie z wyjątkiem wystawy południowej i nie wskazane by stawiać je  nad gorącym grzejnikiem. Bardzo dobrze im bez dodatkowych osłonek, które utrudniają napowietrzanie korzeni a te potem masowo wychodzą ponad doniczkę. Jesli już dodać jakąś osłonkę to najlepiej ażurową, przewiewną.

Korzenie jeśli już wyjdą nad,  nie wpycham ich do doniczek -niech sobie pobierają wilgoć, jak robią to w naturze - wyraźnie stare korzenie wycinam i usuwam.

Podlewanie i nawożenie

Podłoże do storczyków, zwłaszcza w trakcie kwitnienia powinno być stale wilgotne, ale woda nie może stać na podstawku, żeby korzenie nie gniły z braku powietrza.
Storczykom służy zraszanie liści.
Podlewam podłoże storczyków, jak tylko zauważę, że jest lekko przeschnięte -można to robić spryskiwaczem. Nadmiar wody usuwam z podstawka.
Średnio raz na miesiąc robię storczykom kąpiel, zanurzając całą doniczkę w większym naczyniu z wodą - miękką i odstałą. W upalne dni częściej podlewam, zraszam i robię kąpiele.
Nawożenie płynne stosuję raz na  2-3 tygodnie, częściej kiedy storczyki kwitną - 1 raz na tydzień.


Po przekwitnięciu roślina lubi odpocząć. Można je wtedy przenieść w mniej widne chłodne miejsce, mało podlewać, na około miesiąc, co pobudzi ją do szybkiego kwitnienia, choć nie jest to regułą i ja osobiście rzadko to praktykuje.

I najważniejsze z moich obserwacji w sprawie powtarzania kwitnienia:

Naczytałam się kiedyś, żeby po przekwitnięciu obciąć łodygę nad 2-3 oczkiem. Od kilku lat po długotrwałym braku kwitnienia przestałam stosować się do tego typu sposobów. Przycinam łodygę i owszem, ale tylko wtedy, gdy cała dobrze uschnie i dzięki temu bywa, że jeszcze zanim uschnie pojawiają się już nowe łodygi, które za kilka tygodni znowu zakwitną, ciesząc oczy zdecydowanie częściej niż raz do roku.(poniżej zdjęcia).
Zatem, jeśli dostaniecie storczyka po przekwitnieniu dajcie łodydze porządnie uschnąć - to naprawdę działa na pojawianie się kolejnych łodyg z kwieciem!


Ciekawa jestem Kochani Waszych obserwacji, opinii i porad. Napiszcie!
Pozdrawiam Weronika

6 komentarzy:

 1. ratunku, u mnie żaden nigdy nie zakwitł... już nie wiem co robić

  OdpowiedzUsuń
 2. Moje storczyki nie powtarzają kwitnienia, ale wiem, że jest im ciemno. Poza tym nie mam ręki do kwiatów domowych. Inaczej jest z ogrodowymi, tam mi wszystko kwitnie:)))
  Pozdrawiam ciepło.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję za ten wpis! Storczyki to kwiaty, z którymi mam największy problem, choć u mojej mamy rosną jak szalone. Dziękuję za rady! Na pewno się do nich zastosuję :)

  OdpowiedzUsuń

Pytaj, oceniaj i doradzaj ...