Relaksujący ogród i dom...: Aronia naturalne lekarstwo na cywilizacyjne zło

niedziela, 25 sierpnia 2013

Aronia naturalne lekarstwo na cywilizacyjne zło


Weronika Domogród
Aronia czarna  (Aronia melanocarpa) to niesamowity krzew z rodziny różowatych, rodzący owoce podobne do czarnych jagód i podobnie, jak one, oferują nam mnóstwo witamin, minerałów. Obecność kwasów organicznych, zbawiennych związków (polifenole, flawonoidy), zwanymi przeciwutleniaczami skutecznie opóźniają procesy starzenia organizmu.
Warto podkreślić, że aronia to czempion, który pod względem zawartości składników odżywczych jest na początku listy najbardziej cenionych owoców za walory zdrowotne.

Aronia jest bardzo smaczna, choć nie na surowo. Trzeba ją nieco przemrozić i już można robić z niej doskonałe soki, dżemy, wina, nalewki, bogate w lecznicze właściwości. Najwięcej wartości skrywają skórki jak zresztą przy w większości owoców. Pozbywanie się ich to błąd, gdyż w nich jest mnóstwo przeciwutleniaczy, popularnie zwanych antyoksydantami. Robiąc sok, skórki można ponownie zalać syropem z cukru i zrobić na przykład aromatyczny zdrowy kompot. Owoc aronii jest niezwykle wydajny. Jego ciemnoróżowy barwnik pojawia się nawet w dziesiątej wodzie, choć nie po kisielu. Po termicznych obróbkach, aronia uzyskuje dobry smak, ale można ją dodatkowo wzbogacić na przykład jabłkami, śliwkami lub sokiem z cytryny. Dodatek tych owoców do dżemu aroniowego sprawi, że przetwory będą apetyczne a naszemu zdrowiu przyniosą wiele dobrego.
Mam tylko jeden krzew, ale z roku na rok, rodzi coraz więcej owoców. W tym roku obdarował mnie sporym zbiorem, więc zabieram się do przetworów.

Aronia i jej zalety

- doskonała do utrzymania optymalnego ciśnienia krwi
- zapobiega miażdżycy
- mocne działanie antyrakowe
- usuwa zły cholesterol
- uelastycznia i wzmacnia żyły
- zapobiega żylakom
- opóźnia starzenie organizmu
- podnosi odporność
- działa antydepresyjnie
- odtruwa
- reguluje poziom cukru we krwi. Czytaj więcej...
- wpływa na prawidłowość procesów w organizmie (metabolizm)
- poprawia koncentrację i pracę umysłu
- oczyszcza od złego promieniowania (oglądanie telewizji, długotrwała praca przy komputerze, skażone środowisko)
- dobroczynny wpływ na cerę, włosy i paznokcie

... To długa lista, można by wiele tu jeszcze dodać...  

Tutaj się dowiesz, jakie wiele odżywczych składników znajdziesz w aronii.


5 komentarzy:

  1. U mnie z Aronii robi się głównie nalewki, i z wiśni tak samo, wtedy też zachowują swoje właściwości lecznicze?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Preferuję wina ale z samej aronii zbyt cierpkie. Dodaję niewielką ilość soku z aronii do wina z wisni - również bardzo dobre

      Usuń
  2. U mnie również aronia króluje w postaci nalewek. Ja robię nalewkę z przepisu stąd: http://www.aronia.org.pl/przepisy2.html
    Myślę, że zachowuje swoje wartości, skoro podawana jest jako lecznicza i przepis poleca osoba, która zajmuje się 40 lat uprawą aronii.
    Ostatnio kupiłam (od rolnika) sok z aronii dosładzany sokiem z winogron - mistrzostwo świata, dzieci uwielbiają.

    OdpowiedzUsuń
  3. Niestety nie mam aronii, nawet w najbliższej okolicy nie rośnie. Bardzo żałuję rzeczywiście ma ona wiele zalet. Przesyłam cieplutkie pozdrowienia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Warto mieć Ewo, wiadomo dla zdrowia to jedno, ale w ogrodzie jesienią liście piękne płonące czerwienią. Pozdrawiam cieplutko

      Usuń

Pytaj, oceniaj i doradzaj ...