poniedziałek, 16 listopada 2015

Jak robić na drutach czyli prosty wzór na czapkę

Witajcie Kochani. Od kilku dni trwa jesień ponura wietrzna i deszczowa, stąd pomysł na posta z robótką na drutach. Polecam bardzo prosty i efektowny wzór nie tylko dla początkujących. Czapka ładnie się układa, nie zsuwa ani nie uciska głowy, lekko rozszerzana na dole, daje poczucie komfortu i ciepełko.
Użyłam włóczkę 4 mm i druty 5 mm, wbrew temu, że do czwórki włóczki powinny być druty czwórki. Może w tej kolorystyce nie widać wszystkiego najlepiej, ale dobór koloru zostawiam Wam. Myślę, że jednobarwna włóczka świetnie się sprawdzi. Poniżej podaję opis dla włóczki 4 mm i drutów 5 mm.
Proste wzory na drutach dają moim zdaniem bardzo dobre efekty. Operuję tutaj gładkim wzorem (dżersej-oczka prawe po prawej) na przemian z odwróconym wzorem(oczka lewe po prawej-dżersej odwrócony).
Zanim wyjaśnię więcej polecam poniższy instruktaż na filmie poniżej: LINK

Opis wykonania czapki
nabieram 110 oczek
1 rząd oczka prawe-czyli przewlekanie od zewnętrznej strony robótki
2 rząd oczka lewe, przewlekane od wewnętrznej strony robótki
Na dole brzegówka z dwóch rzędów przerobionych
prawymi oczkami, potem 10 rz. dżersejem, 4 rzędy
odwróconym dżersejem, 7 rzędów dżersejem
zwykłym, 4 rzędy dżersejem odwróconym
(uklad 7 rzędów pr.o. i 4 rz. l.o. powtarzam 5 razy)

3, 4, 5, 6,7,8,9,10,11,12 rzędy- dżersej zwykły, czyli oczka prawe po prawej stronie, oczka lewe po lewej stronie- innymi słowy- rząd prawych, rząd lewych itd... (w rzędzie 11 lub 12 redukuję oczka-co 10 oczek dwa oczka przerabiam razem)


13-16 rzędy - zmiana na dżersej odwrócony- w miejscu prawych oczka lewe
17-23 rzędy - dżersej zwykły
24-27 rzędy - dżersej odwrócony
28-34 rzędy - dżersej zwykły
35-38 rzędy - dżersej odwrócony
39-45 rzędy - dżersej zwykły
46-49 rzędy - dżersej odwrócony
50-56 rzędy - dżersej zwykły (w połowie rzędów zmniejszam ilość oczek, czyli co 5 oczek przerabiam 2 oczka razem) 


57-60 rzędy - dżersej odwrócony (czyli, jak widać na zdjęciu piąty pasek wypukły w poprzek czapki z lewych oczek)
60-66 rzędy - dżersej zwykły (w połowie zmniejszam ilość oczek- co 4 oczko przerabiam dwa oczka razem)


67-70 rzędy - dżersej odwrócony (ostatni szósty pasek wypukły, złozony z 4 rzędów przerobiony po prawej stronie lewymi oczkami)Uwaga: Ilość rzędów nad ostatnim paskiem wypukłym od góry czapki, trzeba skontrolować, żeby czapka nie była za długa (trzeba przymierzyć na głowie). U mnie wyszło to tak:
71-78 rzędy - dżersej zwykły, gdzie dwa razy redukuje oczka- w 74 rzędzie, co 3 oczko przerabiam dwa oczka razem i w 76 rzędzie, co drugie oczko, przerabiam dwa oczka razem. 

Uwaga: nie gubimy oczek w pobliżu pasków wypukłych, żeby ich nie deformować, zwłaszcza, jak ilość dotyczy większej dużej ilości oczek - w przypadku dołu czapki, gdzie gubi się co 10 lub 11 oczko,  nie ma to wpływu na raptowną zmianę a ma na celu nadanie wyrobowi ładniejszego kształtu,

Na koniec urywam z włóczki tyle, żeby starczyło na jej podwójne złożenie, nawleczenie przez igłę z szerokim uszkiem i przewleczenie przez oczka w ostatnim rzędzie (u mnie było ich około 20, ale można ich w ostatnim etapie przerabiania dżerseju zwykłego zgubić więcej. Wówczas góra czapki nie będzie falować tak, jak u mnie. Ściągam nitkę i zeszywam bok, uważając na zgrywanie się pasków wzoru. Na dole szwu (2 cm) odwracam stronę szycia na prawo, gdzie czapka się wywija, by uniknąć widoku zszycia . Dwa ostatnie stykające się paski na dole czapki przy szwie delikatnie ściągam nitką, żeby nie były rozwleczone i naturalnie układały się jak na czapce bez szwu.

Polecam łatwy wzór na efektowną ażurową bluzkę OPIS
wzór na sweterek raglan dla chłopca OPIS

Życzę udanych robótek
Pozdrawiam Weronika
 

4 komentarze:

 1. Czapka wyszła pięknie, kolorki i wzór jest bardzo ładny. Świetny kursik, nawet dla początkujących. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję kochana. Polecam kolor to rzecz gustu- w realu ten melanż wygląda dużo lepiej, ale chciałam przekazać fason, który jest naprawdę twarzowy i wygodny/Pozdrawiam cieplutko

   Usuń
 2. Kursik bardzo przystępny. Ładna czapusia i kolory swietnie dobrane, takie moje:)
  Dawniej dużo na drutach robiłam, szczególnie berety bo bardzo lubię je nosić. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłą wizytę. Bardzo lubię robótki. Beret też ma miejsce w mojej szafie, ale przyznam, że na drutach nie robiłam-na szydełku tak. Pozdrawiam serdecznie

   Usuń

Pytaj, oceniaj i doradzaj ...