Polecam kursik do tego posta na filmie LINK
Główny motyw wzoru to 1 oczko łańcuszka, 5 słupków, 1 oczko łańcuszka, 5 słupków i tak na przemian w kolejnych rzędach z przesunięciem , jak widać na zdjęciach i poniżej na próbce.
Ile potrzeba włóczki na sweter
Poniżej zerknijcie na wymiary dla rozmiaru damskiego 42
PRZODY x 2
I rząd: Nabieram 58 oczek łańcuszka
II rząd 58 słupków
III i kolejne rzędy: 6 słupków plisy zapięcia i główny motyw 1 oczko łańcuszka, 5 słupków, 1 oczko łańcuszka.
Od dołu do pasa po bokach gubię, co kilka rzędów 5 słupków a powyżej pasa co kilka rzędów dobieram słupków mniej więcej tyle samo .
Od strony zapięcia powtarzam 6 słupków, robiąc w jednym lewym przodzie 5 dziurek
Kilka rzędów przed linią pachy redukuję jeden słupek od strony zapięcia co drugi rząd-powstanie wcięcie dekoltu
Na linii pachy ujmuję 4 oczka, w kolejnym rzędzie 3 oczka, w kolejnym 3, w kolejnym 2.
Wysokość pachy, czyli odległość od poziomej linii pachy do ramienia powinna mierzyć około 21 cm
Guziki z włóczki na podwójnym łańcuszku 2x po 6 oczek, połączonych w kółka i obrobionych 12-13 półsłupkami
Długość ramienia u mnie 10 cm
Orientacyjnie na dole przodu wychodzi około 9 motywów, w pasie 7 motywów, na linii pachy 9 motywów, przy dekoldzie w połowie, jak widać u góry 4 motywy, przy ramieniu 3 motywy.
TYŁ x 1
I rząd około 100 oczek łańcuszka (51 cm)
II rząd 100 słupków
III i kolejne rzędy motyw główny: 1 oczko łańcuszka, 5 słupków, 1 oczko łańcuszka, 5 słupków i tak na przemian w kolejnych rzędach z przesunięciem (wychodzi około 15 motywów)
Podobnie jak w przodach, gubię od dołu do pasa co kilka rzędów po kilka słupków ( u mnie około 5 słupków. Od pasa do linii pachy dobieram podobną ilość słupków. Pacha tylnia - redukuję co rząd od początku pachy około 10 słupków. Najpierw trzy, w kolejnym rzędzie dwa, w kolejnym dwa a dalej w kilku rzędach po jednym. Szerokość na plecach w najwęższym miejscu ma ok. 34 cm (patrz pow. rys. rozmiar 42)
Głębokość podkroju szyi u mnie 3 cm, szerokość około 14 cm.
RĘKAW x 2
I rząd - 54 oczka łańcuszka
II rząd - 54 słupki
III rząd i kolejne rzędy - motyw główny: 1 oczko łańcuszka, 5 słupków, 1 oczko łańcuszka, 5 słupków i tak na przemian w kolejnych rzędach z przesunięciem
Na dole rękawa 9 motywów
Od strony przodu podkrój pachy jest głębszy, od tyłu mniejszy. Redukcja oczek z przodu, co rząd-najpierw 4 słupki, potem 3, potem 2, kolejne 2 rzędy po jednym, kolejne rzędy co drugi po jednym słupku, co trzeci... Redukcja oczek od strony tyłu- najpierw redukcja 3 słupków, w kolejnym rzędzie z 2 słupki, w kolejnym jeden, 2-3 razy co drugi rząd jeden słupek... Formujemy główkę rękawa na wysokość około 12-13 cm, jak wyżej na zdjęciu, redukując większą ilość słupków na raz z każdej strony. Ładnie wyprofilowany rękaw idealnie układa się po zszyciu.
Długość rękawa u mnie 55 cm. Trzeba dostosować długości i szerokości do własnych rozmiarów.
Moja rada:
Po pierwszych rzędach porównajcie wymiary z rysunkiem, żeby dostosować. Każdy z nas różnie dzierga, z dużym luzem lub ściślej, dlatego pojawiają się różnice. Przykładowo 58 słupków odpowiada w mojej robótce 30 cm
Mam nadzieję, że przetestujecie jeśli nie sweter to wzór, który naprawdę jest prosty i całkiem ładnie się prezentuje.
Pozdrawiam serdecznie Weronika
Piękny sweterek. Jesteś niesamowita, zainspirowałaś mnie, dziękuję.
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuje i namawiam do przetestowania wzoru. Pozdrawiam
UsuńPiękny sweterek i niesamowita Twoja cierpliwość aby go wydziergać. Gratuluję!
OdpowiedzUsuńDziękuję kochana. Powiem, że szybciej się robi niż na drutach, ale to tez zależy od tego, jak kto dzierga- ja to tak z doskoku...
UsuńFajny wpis
OdpowiedzUsuńFaktycznie wzór jest dość prosty jak na taki skomplikowany sweter. Ja do swoich prac używam szydełka https://alewloczka.pl/pl/c/Szydelka/19 i to właśnie na takim aluminiowym szydełku najlepiej mi się pracuje. Chociaż takiego swetra jeszcze nawet nie próbowałam robić, to może się skuszę.
OdpowiedzUsuń