piątek, 1 grudnia 2017

Kominy ceramiczne do podłączenia kominka, kozy krótki opis

W ostatnich latach na rynku systemów grzewczych i wentylacyjnych pojawiło się sporo ulepszonych rozwiązań, dzięki którym możemy szybko podłączyć kominek, kozę, czy inny piecyk.
LINK do montażu kominka.
Kłopot z brakiem odpowiedniego komina to też dzisiaj nie problem. Rozpatrując szybką zarazem dość bezpieczną instalację warto wybrać rury kwasoodporne, żaroodporne i dwuścienne, izolowane, zgodzić fachowca do montażu, zgłosić do kontroli kominiarskiej i gotowe. Jest tylko jeden minus tego szybkiego rozwiązania - dość wysoka cena. Drugi mniejszy minus to widok takiego  komina na tle elewacji, ale to już kwestia gustu. Przy przeciętnym budynku o wysokości około 8 metrów trzeba wydać na taki komin około trzech tysięcy PLN. Więcej na temat tego typu kominów Tutaj

Innym dobrym rozwiązaniem jest komin keramzytowo-betonowy z wkładem ceramicznym stabilizowany wełną mineralną lub izolowany wełną mineralną,  (izolowany wełną, jeśli zostanie wybudowany na zewnątrz budynku).

Podstawowe elementy do komina keramzytowo-betonowego z wkładem ceramicznym (obok niewidoczna na zdjęciu wełna)

Dla podobnego budynku o wys. około 8 metrów wydatek sięgnie od tysiąca do dwóch złotych PLN, zależnie od producenta. Minusem jest oczywiście wolniejszy montaż, choć składanie pustaków zaprawą  i klejenie rur ceramicznych dość szybko postępuje i jest tylko kwestią czasu, profesjonalnego fachowca i odbioru przez kontrolę kominiarską. Taką wersję komina wybrałam, bo to spora oszczędność, choć muszę się liczyć z kaprysami pogody. Inwestycja zakończy się paradoksalnie wiosną, ale na przyszłą zimę, mówiąc kolokwialnie - kominek już odpali.Niektóre pomiary dla komina ceramicznego


Cztery pustaki licząc z zaprawą dają 1 metr wysokości komina. Na około 8 metrów wysokości potrzeba zatem 32 pustaki (wys. pustaka 24 cm, szer 36 cm).  Trzy rury potrzebne są na 1 metr komina (wysokość rury 34 cm). Pomiędzy rurą a pustakiem stosuje się izolację, dzięki której zmniejszone są różnice temperatur, szczególnie ważne to jest, gdy komin stoi na zewnątrz.
Warto sprawdzić czy producent dołącza gwarancję i instrukcję budowy komina.Mój komin to podstawowa wystarczająca dla nas wersja, ale można zamówić komin z pustakami, które będą mieć dodatkowo jeden, dwa lub więcej kanałów wentylacyjnych. Więcej. Na stronie producenta można uzupełnić wiedzę i dopasować komin do potrzeb, pod względem na przykład średnicy komina czy wysokości naszego budynku. Wiedzę warto skonsultować z monterem, który wybuduje komin zgodnie ze sztuką budowlaną.

2 komentarze:

 1. Ale trafiłas z tematem:) Właśnie z mężem zastanawiamy się nad zmianą naszego ogrzewania na gazowe. Niestety nasz dom budowany był w czasach gdy w naszej wsi jeszcze go nie było. Ogrzewamy kominkiem z rozprowadzeniem. Ale człowiek sie starzeje , ciężko rąbać drzewo i je układać i sezonować... Taki komin na zewnątrz byłby dla nas jedynym rozwiązaniem. Dzięki. Już zapoznałam się z ofertą:)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Aniu za odwiedziny. Teraz faktycznie warto i można pozmieniać co nieco, by dostosować do potrzeb i możliwości. Pozdrawiam cieplutko!!!

   Usuń

Pytaj, oceniaj i doradzaj ...