poniedziałek, 5 października 2015

Firanka uniwersalna szycie krok po kroku część I

Uszycie samodzielnie firanki jest nie tylko opłacalne, ale i dość łatwe z uwagi na niewielki stopień trudności a czas szycia zależy od tego, jak chcemy ją obszyć, podpiąć na karniszu i czy ma być zupełnie prosta z jednego kawałka...
Zdjęcie nr:2
LINK do filmu z wykonaniem tej firany

Polecam ciekawy wzór z dwóch prostokątów woalu na dwumetrowy karnisz, gdzie po uszyciu każdego kawałka przed wszyciem taśmy marszczącej łączę oba kawałki tak, żeby bokami zachodziły na siebie na szerokość 80 cm. Po zmarszczeniu uzyskamy efekt widoczny na zdjęciach powyżej.


Na okno w zbliżonych wymiarach w świetle : szerokość 147 cm, wysokość 143 cm potrzeba:

415 cm woalu lub organzy lub innej prześwitującej tkaniny o szerokości 300 cm

około 10 metrów bieżących lamówki odpowiedniej w kolorze

404 cm taśmy marszczącej 2;1 najlepiej o szerokości nie mniejszej niż 5 cm


Zaczynamy!

Etap I  Wykrój firany 
zdjęcie  nr 3
Zdjęcie nr 4

Zanim odetniemy materiał na firany, odcinamy pasek o szerokości około 15 cm woalu z długości od brzegówki do brzegówki, czyli na wymiar 300 cm x 15 cm. z którego szyjemy wiązania do firan.
Duży prostokąt materiału 400 cm x 300 cm składamy dłuższym bokiem na pół - nacinamy nożyczkami i tniemy na dwa kawałki o wymiarach 200 cm x 150 cm.  Cięcie najlepiej wykonać tak, jak na zdjęciu nr:3 - wyciągając nitkę, która pokaże nam prostą. Zmarszczenie trzeba rozciągnąć i rozcinać materiał.

Etap II  Przyszywanie lamówki

Zdjęcie nr:5


Jak przyszywać lamówkę? Jak odszyć róg firanki lamówką? Podaję adres  LINK
Górna część firanki u mnie jest z brzegówką. Nie odcinam jej, bo kiedy podszyję ją taśmą marszczącą nawet tego się nie zauważy. Przyszywam do obu kawałków lamówkę, czyli boki i doły a górę zostawiam bez zmian.

Etap III  Nakładam na siebie podszyte kawałki bokami tak, żeby miały ze sobą wspólny odcinek o długości 80 cm, który przypinam pomocniczo szpilkami a potem przeszywam go po brzegówce.


Zdjęcie 6

CZYTAJ DALEJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pytaj, oceniaj i doradzaj ...