czwartek, 11 czerwca 2015

Mój ogród wiosna 2015

Miło utonąć pośród zieleni rzucając w kąt czas i codzienną rzeczywistość. Ogród choćby najmniejszy to skuteczny sposób na wyciszenie i pełny relaks - obojętnie czy to z książką na leżaku, czy w trakcie pielęgnowania rabaty lub podlewania ulubionej rośliny na parapecie.

Od wiosny zbierałam materiał, by się nim teraz z Wami podzielić. Mój ogród ma około 15 lat, ale juz po pięciu latach od nasadzeń zapełniały się puste luki tworząc urzekające barwne plamy od wiosny po jesień. Zima nie musi być szara, dzięki iglakom i zimozielonym krzewom, jak bukszpan, czy rododendrony.Czym sie kierować przy zakładaniu ogrodu?

Wybieramy rośliny atrakcyjne, ale łatwe w uprawie. 
Z krzewów do małego ogrodu polecam bukszpan, krzewuszkę, trzmielinę, rododendrony mrozoodporne. 
Z bylin - liliowce, irysy, ostróżki, funkie, barwinek, dzwonek karpacki
Z cebulowych - tulipany, szafirki, narcyze, lilie, frezje
Iglaki - wybór ogromny-na uwagę zasługuje niekłopotliwy piękny żywotnik szmaragd, atrakcyjny świerk conica. Świerki niebieskie wrażliwe są na susze. Trzeba pamiętać o podlewaniu. Pięknie prezentują się jałowce kolumnowe i płożące, ale większośc z nich najlepiej rośnie w słońcu. Odradzam cyprysy, które często nie wytrzymują polskich mrozów.
Bardzo ważne-moim zdaniem-jest nastawienie się na niewielką ilość gatunków, które mają różne faktury i barwy. Nadmiar stworzy bałagan, zwłaszcza w małym ogrodzie. Przestrzeń pomiędzy rabatami, ścieżki, zaułki i trawniki powiekszają optycznie ogród. Tym samym sprawiają z korzyścią dla nas, że staje się on ciekawy i przytulny.

2 komentarze:

  1. Przepiękny ten Twój ogród. Mnie niestety pozostaje tylko balkon póki co.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Balkon też dobry azyl, zwłaszcza jak wracamy po pracy (miałam kiedyś balkon tylko z pelargonią i lobelią- super duet) - i tylko stopy do miski z rumiankiem, orzeżwiający napój i coś miłego do poczytania

      Usuń

Pytaj, oceniaj i doradzaj ...