czwartek, 18 czerwca 2015

Koncert kosa i dzwońca

Kosy i dzwońce to popularne ptaki strefy klimatu umiarkowanego, ciepłego i śródziemnomorskiego, należące do elity ptasiej orkiestry. Można je spotkać wszędzie tam, gdzie zanieczyszczenie środowiska jeszcze im nie zagraża. To stali bywalcy życzliwych ogrodów i podwórek, gdzie człowiek nie używa szkodliwych środków ochrony roślin. W zamian, jak wszystkie ptaki rewanżują się pięknym śpiewem i wyjadaniem nadmiernych ilości szkodników z roslin. Piękna symbioza, której nic nie powinno złamać. Najważniejsze ogrody dla kosów to oczywiscie lasy i parki, zwłaszcza liściaste, o które dbać trzeba dla siebie i kolejnych pokoleń.


Kos zwyczajny (Turdus merula) krótki opis gatunku 

Kos to wędrowny spory ptak z rodziny drozdowatych (samiec wyróżnia się ciemnym upierzeniem i pomarańczowym dziobem a samica oliwkowo-szarym z charakterystycznymi dla drozdów cętkami). Kosy występują od Wysp Kanaryjskich po Ural a takze w Azji - Chiny i okoliczne państwa. Kosy lubią towarzystwo ludzi, zwłaszcza jego ogrody, parki, łąki czy pola jako cenne żródła dżdżownic, larw, mszyc, slimaków, pedraków... i owoców. Na zimę kosy odlatują w cieplejsze rejony - w Europie zamieszkują wokół basenu Morza Śródziemnego.

Dzwoniec (Chloris chloris) krótki opis gatunku

Dzwońce to popularne w Polsce, Europie, Azji, mniejsze osiadłe ptaki z rodziny łuszczaków, nieco większe i pulchniejsze od sikorek o zółto-szarym ubarwieniu, przy czym samica ma mniej żółtego upierzenia . Cechuje je śpiew zblżony do odgłosu dzwonka. Podobnie jak kosy lubią towarzystwo człowieka i pomagają mu w likwidowaniu uciążliwych chwastów poprzez zjadanie ich nasion, które są ich najczęstszym pożywieniem.
4 komentarze:

 1. Takich koncertów mogę słuchać godzinami !!
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Elu. Uwielbiam ich radosny szczebiot od rana do wieczora

   Usuń
 2. Wspaniały koncert! Lubię to ptasie śpiewanie, często umila mi pracę w ogrodzie.
  Cieplutko pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziekuję Ewo. Nie da się ptaszków nie lubieć. Rozweselają dzień od samego rana

   Usuń

Pytaj, oceniaj i doradzaj ...