wtorek, 8 marca 2016

Ubranko dla maluszka na drutach wzór na warkocz jak zrobić

Witam entuzjastów domowych robótek na drutach, jak i na szydełku. Ostatnio wydziergałam komplecik dla wnusi, która jest wśród nas od dwóch tygodni i jest najwspanialszym prezentem w Nowym 2016.Podobne ubranka robiłam dawno na drutach moim dzieciom. Zainspirujcie się. To nie jest trudne!
Pomocny może być filmik LINK, na przykład przy wykonaniu warkocza. Warkocz tutaj ma 6 oczek i jest to przełożenie 3 oczek na drut bez przerabiania, potem przerobienie na prawo 3 następnych i powrotne przełożenie do przodu 3 oczek wcześniej nieprzerobionych, które tym razem przerabiam tak samo na prawo. W zależności od tego, po której stronie drutów będziemy przerabiać przekładane oczka, będzie się kształtował kierunek warkocza. Widać to na sweterku.Motyw z warkoczem z przodu sweterka, na  środku rękawów oraz na bokach spodni. Podaję wzór na prosty motyw z dwoma warkoczami. 
po prawej stronie robótki: 2 oczka lewe, 6 oczek prawych, 2 oczka lewe, 6 oczek prawych, 2 oczka lewe
po lewej stronie robótki:   2 oczka prawe, 6 oczek lewych, 2 oczka prawe, 6 oczek lewych, 2 oczka prawe.

Przy dzierganiu brałam za wzór rozmiar 62 (pomiary bez rozciągania)

Przody długość licząc od najwyższego punktu ramienia do dołu około 21 cm, szer. około 12 cm ; od dołu ściągacz - 36 oczek - wzór na ściagacz:  2 oczka lewo, dwa oczka prawo, plus 6 oczek przerabianych po obu stronach robótki prawymi oczkami. 
Dziurka na guzik w brzegówce z 6 oczek przerabianych po prawej i po lewej stronie prawymi oczkami 
wzór na dziurkę w brzegówce po prawej stronie: 1 o. przełożone na drut, drugie i trzecie oczko prawe, narzut włóczki na drut, 2 oczka razem, 1 oczko prawe)
wzór na dziurkę w brzegówce po lewej stronie: 3 oczka prawe, narzut przerobiony, jak oczko na prawo, 2 oczka prawe

Tył sweterka: ściągacz 68 oczek, dalej dżersej bez warkoczy, długość licząc od szyi w dół około 21 cm, szerokość ok. 21-22cm 
Pacha:  wysokość w przodzie i w tyle około 9-10- cm

Rękaw: długość ok. 21 cm, szer. ok. 20 cm, ściągacz na dole.-40 oczek, na wysokości pachy dzersej 70 oczek przybieram do pachy z przodu 16 oczek, do tyłu 14 oczek. Wysokość główki rękawa - około 8 cm.

Kołnierzyk: 76 oczek ściągaczem, szerokość około 6 cm.

Spodnie: Wydziergałam na drutach dwie nogawki w jednym kawałku. długość 34 cm plus 2,5 cm na podłożenie do wsunięcia gumy. Szerokość w pupie bez rozciągania 20 cm, czyli obwód około 40 cm.

Spodnie

Na dole nogawki ściągacz około 60 oczek o szer. 2,5 cm. Szerokość nogawki na wysokości kroku około 13 cm. Od dołu do kroku przybieram od tyłu około 11 oczek, od przodu około 9 oczek. Od kroku wzwyż od tyłu gubię oczka partiami - najpierw 3 oczka, potem dwa i następnie jedno. Od przodu najpierw gubię 2 oczka, potem jedno i następnie jedno. Wysokość spodni od kroku z przodu około 17,5-18 cm, z tyłu 19,5 cm-20 cm.

Bucik:  Wydziergałam półsłupkami na szydełku, stópka o długości około 9 cmCzapeczka: Wydziergałam warkoczem - 11 warkoczy, kazdy, jak w ubranku po 6 oczek oddzielonych, również jak w ubranku 2 lewymi oczkami patrząc od strony prawej, co stanowi 90 oczek. Na poczatku robótki od dołu ściągacz o szerokości 2,5 cm. Wysokość czapki około 12,5 cm. Szerokość czapki licząc ze ściągaczem 15,5 cm. Górna część czapki od strony pomponika, jak widać na rys. poniżej nieco dłuższa. Po złożeniu i zszyciu metodą bezszwową, tak jak zszywamy elementy robione na szydełku na płasko, uzyskuję powierzchnię gładką, nie uwierającą główki dziecka.Dół czapki: Zaginam ściągacz i obrabiam dół czapki słupkami na szydełku. Pomiędzy słupkami przewlekam troczek, co pozwoli regulować szerokość czapki na dole. Na koniec dorabiam pomponiki
W razie problemów pytajcie. Postaram się szybko odpowiedzieć i oczywiście zachęcam do wykonania. 
Przyjemnego robótkowania!
Pozdrawiam Weronika

6 komentarzy:

 1. Prześliczny komplecik! Tak uzdolniona babcia to prawdziwy skarb.
  Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Beatko! A niech się wnuki cieszą-ja tak krótko miałam babcię. Pozdrawiam serdecznie Beatko

   Usuń
 2. Witam serdecznie.
  Pani Weroniko trafiłam tu poszukując wzorów dla najmłodszych pociech gdyż sama zostanę babcią.
  Właśnie takiego kompleciku szukałam. Dziękuję serdecznie.
  Ale czy można liczyć na dodatkowe wyjaśnienia?
  Nogawkę spodni poszerzam z dwóch stron, od przodu 9 oczek od tyłu więcej bo 11 oczek. Na krok ujmuje z tyłu 6 oczek a z przodu 4.Czy dobrze to rozumiem?
  Na wymiarach jest różnica w wysokości tyłu od kroku w gotowych spodenkach i nie wiem czy tam nie ma profilowanie rzędami skróconymi.
  Pozdrawiam Ela.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam Pani Elu. Tak dokładnie dobrze Pani pojmuje-spodenki mają wyższy stan z tyłu i podkrój kroku szerszy. Wszystko tak jak w normalnych spodniach, z tym, ze przy tak małym rozmiarze i gdzie dochodzi pieluszka - wysokość od kroku wzwyż jest prawie taka sama, jak długość od kroku do nogawki , (najlepiej przymierzyć robótkę do dziecka - ja miałam śpioszki tzw. pajacyk o rozm. 62 cm, ale dobrze wyszło)
   Pozdrawiam Weronika

   Usuń
 3. Dziękuje serdecznie za odpowiedz, to mi wystarczy.
  Na wnuczkę jeszcze trochę poczekamy więc pozostaje wzorowanie się na gotowych ciuszkach.
  Pozdrawiam Ela.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń

Pytaj, oceniaj i doradzaj ...