wtorek, 15 grudnia 2015

Panele do ściany lub sufitu jak montować

Wielu z nas nie ma czasu na domowe roboty wykończeniowe lub zwyczajnie obawia się własnych zdolności do majsterkowania. Montaż paneli jest nieskomplikowany, dlatego zachęcam do samodzielnego wykończenia sufitów lub ścian.

Przykładowa połać sufitu na poddaszu na przykład w łazience

LINK do filmu instruktażowego

Panele mocowane są do drewnianych listew - w przypadku sufitu na poddaszu tak jak widać na zdjęciu, listwy te mają wymiary typowe: 2,5 cm grubość, 5 cm szerokość. Listwy zalecane do ścian mogą mieć grubość - 2cm a szerokość 4 cm.

Przed mocowaniem paneli trzeba skorygować wszystkie różnice, przykładając łatę lub równą meblową półkę do listew, by sprawdzić czy leżą w jednej płaszczyźnie.  W razie błędu listwy trzeba odgiąć do pożądanej pozycji przy pomocy klina, Rysunki poniżej.Do montaż paneli przydadzą się podstawowe  narzędzia: wkrętarka, kątownik, piłka lub wyrzynarka, blaszki mocujące, wkręty (w przypadku montowania paneli do ściany wystarczy zastosować zszywki), młotek, coś do pisania. 
Odmierzamy odpowiednio panel. Mocujemy blaszkami i wkrętami, Wsuwamy następny panel i ponownie powtarzamy czynność. Powyżej podaję link do filmiku instruktażowego.


Producent do blaszek dodaję gwoździki, które są dość
nieporęczne, że nie powiedzieć-wkurzające  a przy montażu do
sufitu pewniejsze będą wkręty- potrzebne będą wkręty krótsze
od grubości listewMontaż blaszek na każdej listwie (wkręt w środkowej dziurce
-dwie wolne mniejsze dziurki w blaszce są do zszywek,
 które tutaj są pominięte)


Sufit na gotowo z paneli drewnopodobnych
Do wykończenia rogów ścian lub połaci pod kątem stosuje się listwy łamane pod kątem ostrym, prostym czy rozwartym(nawiasem mówiąc są drogie!!!), montowane na klej. 


6 komentarzy:

 1. Gratuluję! Ja także lubię majsterkowanie. Sama obiłam meble, dorobiłam w fotelu rączkę, ukladałam podłogę z paneli... Bardzo lubię takie prace. Witam w klubie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki wielkie kochana - a ja układałam nawet samodzielnie płytki,oj wiele wiele było różnych majsterklepek, ale lubię!!! Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 2. Nie myślałam że panele na suficie mogą wyglądać tak pięknie !!
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze sprawadzają się na poddaszu w pomieszczeniach małych i do tego szybki montaż. Elu dziękuję za odwiedziny. Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 3. Oj, ten post przyda się mojemu M. Wyszło pięknie, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To super! Całkiem łatwy montaż, nie licząc przygotowania

   Usuń

Pytaj, oceniaj i doradzaj ...