środa, 11 marca 2015

Sójka strażniczka lasu

Sójka zwyczajna Garrulus Glandarius to duży, popularny i dość kolorowy ptak naszych lasów. Co tu dużo pisać. Sójka jest po prostu piękna. Na ostatnim spacerze, o dziwo, nie wrzeszczała, bo śpiewać ładnie, niestety nie umie. Waży około 170 g. Wielkością przypomina gołębia lub srokę a jej boczne pióra zjawiskowo są ubarwione na intensywny lazurowy kolor.



Sójki rozmnażanie

Sójki przeważnie zabierają się do lęgów jeden raz w roku, w końcu kwietnia. Łączą się w pary. Samica składa średnio mniej niz 8 jajek. Po około 3 tygodniach wysiadywania pojawiają się młode sójeczki, których karmią i doglądają troskliwie oboje monogamicznych rodziców. Dokładniejszy opis sójek, ich barwy głosu znajdziecie pod tym adresem: http://www.bird-watching.pl/index.php?/category/151

Występowanie

Sójki należą do ptaków zostających na zimę, choć migrują pomiędzy siedliskami, nie odlatując jednak zbyt daleko. W Polsce sójki stanowią dość liczną populację. Uwielbiają lasy dębowe i bukowe (żołędzie należą do ich przysmaków). W moim lesie z przewagą sosen też ich nie brakuje. Mam najdalej 100 metrów do lasu, stąd sójki są częstym gościem w moim ogrodzie. Lubią jagody jałowca, irgi błyszczącej, czy berberysu. Dlatego jesienią warto zostawić  na drzewach i krzewach trochę pokarmu na zimę dla naszych skrzydlatych. 
Różnorodność gatunkowa drzew i krzewów w parkach również kusi sójki, które skrzętnie posilają się nasionami, larwami, owadami, czyszcząc jednocześnie siedlisko ze szkodników i małych intruzów.

Dokładniejszy opis sójek, ich głosu znajdziecie pod tym adresem: http://www.bird-watching.pl/index.php?/category/151

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pytaj, oceniaj i doradzaj ...