czwartek, 12 marca 2015

Jak sadzić rośliny miniaturki

Kiedy kupujemy kolejną roślinkę, która po krótkim czasie ląduje w koszu, bo zalaliśmy jej właśnie korzenie albo wyschła zupełnie, ogarnia nas niemoc i choć kochamy otaczać się zielenią, rezygnujemy z kolejnego zakupu. Można jednak znaleźć sposób na kapryśne rośliny a właściwie na suche powietrze, z którym większość roślin po prostu nie daje sobie rady.Potrzebujemy:


2-3 roślinki miniaturki o podobnych wymaganiach - u mnie skrzydłokwiat i paprotka - rośliny, które wymagają kwaśnej gleby (ph 5-6), umiarkowanego światła i dużej wilgotności. Do tego zestawu można dołączyć lubiący wilgoć storczyk, żeby ożywić kolor.

dekoracyjna szklana bańka - u mnie pojemność około 8-10 litrów (można kupić za około 20-50 PLN)

kamyczki - około 1,5 litra

ziemia torfowa  - około 2,5 litra pH około 5-6

perlit - kopiasta szklanka - bardzo ważny składnik, kumulujący wodę, którą rośliny dozują sobie przez dłuższy czas ( cena za litr perlitu około 2 PLN)

1 płaska łyżeczka suchego nawozu do roślin kwasolubnych lub np do paproci
Przygotowanie

Opis przygotowania na FILMIE


Umyte,osączone kamyki układam na dnie naczynia jako nie tyko dekorację, ale i drenaż, dzięki któremu korzenie roślin zabezpieczone będą przed nadmierną wilgocią. Część kamieni zostawiamy na dekorowanie wierzchu i zabezpieczeniem gleby przed nadmiernym odparowywaniem.

Miniaturki roślin kupione wcześniej trzeba często podlewać i spryskiwać wodą, żeby nie zwiędły. Najlepiej zabrać się do przygotowania terrarium, jak najwcześniej od momentu kupienia roślin. Przed wsadzaniem i dzieleniem rośliny trzeba ją obficie podlać.

Substrat torfowy do roślin takich, jak skrzydłokwiat, paprotka... mieszam z perlitem i nawozem. Jeśli dołożycie storczyka, przyda się około 200 ml podłoża dla storczyków, którym trzeba rozluźnić ziemię wokół tej rośliny.
Ziemię wykładam na warstwę kamieni. Delikatnie uklepuję. Zraszam dokładnie odstałą miękką wodą. Wyjmuję ostrożnie miniaturki z doniczek. Podzieliłam skrzydłokwiat na dwie roślinki, bo wyraźnie tego potrzebował. Jeśli korzenie roślin są bardzo długie najlepiej je skrócić obcinając nożyczkami. Wsadzam roślinki do ziemi. Ugniatam delikatnie wokół nich ziemię, żeby dobrze się trzymały. Spryskiwaczem obmywam liście z resztek ziemi.
Układam wokół roślin kamyczki. Jeśli macie jakieś nieszkodliwe malutkie gadżety, warto je ułożyć w kilku miejscach. Nie za dużo, żeby nie przyćmiły atrakcyjnych roślin. Co jakiś czas interesujemy się wyglądem roślin bez potrzeby codziennego podlewania. Mikroklimat, jaki wytworzy się w terrarium zapewni roślinom odpowiednią wilgotność na dłuższy czas. Miniaturki, które ja użyłam kochają wilgoć. Dla odświeżenia liści można je spryskać odstałą wodą - raz na tydzień lub dwa tygodnie.
4 komentarze:

 1. Genialny pomysł na małą dekorację ! Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przede wszystkim wygoda. Dziękuję za wizytę/Polecam

   Usuń
 2. Radosnego świętowania w gronie najbliższych !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję pięknie za zyczenia. Mam nadzieję, że Święta upłynęły Tobie również w przyjemnej atmosferze. Pozdrawiam serdecznie

   Usuń

Pytaj, oceniaj i doradzaj ...