wtorek, 17 lutego 2015

Dzięcioł pracuje dzięcioł nie głoduje

Szczęściem jest mieszkać nie opodal lasu, bo to zawsze dobry powód, by w ładną pogodę przefiltrować płuca czystym powietrzem a przy okazji zaobserwować coś ciekawego w świecie zwierząt  i roślin. Wiosna zbliża się wielkimi krokami, słońce świeci coraz silniej...Na jednym z ostatnich słonecznych spacerów dzięcioły harcowały w lesie a ich stukot da się słyszeć, wychodząc już do ogrodu.
Dzięcioł duży - głównie ten gatunek zaobserwowałam w pobliżu, ale mam nadzieję, że spotkam na żywo więcej przedstawicieli barwnych ptaków.
Dzięcioły duże już w kwietniu łączą się w pary, by po 2-3 tygodniach wychowywać wspólnie potomstwo.  Żarłoczne pisklaki zdecydowanie zwiększą już i tak ogromną pracowitość swoich rodziców. Pokarmem są głównie larwy owadów i mrówek. Dzięcioły świetnie sobie radzą, wyposażone w ostry długi dziób i lepki długi język, którym zgarniają tłuste kąski szkodników drzew. Stąd też, nie bez przyczyny, nazywane są doktorami lasu.

2 komentarze:

 1. Uwielbiam te pracowite ptaki ! Są piękne ! Parkę dzięciołów obserwuję często obserwuję na na starych drzewach moich sąsiadów ! W ubiegłym roku mój ogród odwiedził dzięciołek krętogłów !
  To dopiero była niespodzianka !
  Fantastyczny filmik, pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi ogromnie, ze zaglądasz do mnie. Na moim osiedlu, nie ma jeszcze wysokich drzew. które kochają dzięcioły, ale do lasu mam kilka kroków, więc moze jeszcze zobaczę dzięciołka kretogłowego. Pozdrawiam serdecznie

   Usuń

Pytaj, oceniaj i doradzaj ...