poniedziałek, 21 lipca 2014

Bukszpan zwyczajny mistrz elegancji

Bukszpan, jak dla mnie to obowiązkowy krzew w ogrodzie. Najmniej ciekawy zakątek, rabatę, okalając ją, przeobraża w piękne miejsce, od którego trudno oderwać oczy. Jego drobne listki, mięciutkie, od maja po czerwiec, dają się z łatwością formować. Uwielbiają go mistrzowie ogrodowych nożyc, którzy, jak za dotknięciem różdżki, nadają krzewom bukszpanu malownicze kształty.
Krótki opis rośliny


Bukszpan to atrakcyjny bardzo długowieczny zimozielony krzew, pochodzący z rodziny bukszpanowatych - Buxaceae. Naturalnie rośnie w Afryce Płn, w Środkowej i Południowej Europie. Występuję także na Bliskim Wschodzie i w krajach azjatyckich. Wybiera tam zacienione miejsca, znosząc dość łatwo mrozy, upały i silne wiatry. Potrafi dożyć w dobrej kondycji nawet 500 lat. Niestrzyżone okazy mogą osiągnąć po wielu latach nawet 7-8 metrów, tworząc grube konary o cenionym drzewie do celów ozdobnych i meblarskich.

Walory i uprawa bukszpanu zwyczajnego?


Sadzonki najlepiej sadzić na wiosnę w każdej glebie oprócz bardzo kwaśnej, piaszczystej i stale wilgotnej. Najlepsza gleba dla bukszpanów powinna być przepuszczalna, z odczynem zasadowym. Można sadzić wczesną jesienią, żeby sadzonki zdążyły się dobrze ukorzenić przed zimą.

Bukszpan uwielbia cień, ale rośnie także dobrze na stanowiskach pół-cienistych

Nie wymaga dokarmiania nawozami ani podlewania 

Bardzo wytrzymały krzew na suszę (zobacz jak sadzić bukszpany LINK)

Bukszpan bardzo dobrze znosi strzyżenie. Jednak zabieg najlepiej przyjmuję się pod koniec maja i w czerwcu, w dni pochmurne, by ograniczyć poparzenie liści i miejsca najbardziej narażone na choroby po ścięciu. Sprzęt do strzyżenia musi być ostry, nie zostawiający śladów szarpania na roślinie, co objawi się nieciekawym wyglądem już po kilku dniach od cięcia.

Sadzonki można robić samemu, najlepiej w czerwcu - (pół-zdrewniałym niewielkim gałązkom redukujemy ilość liści i wtykamy do ogrodowej ziemi, wymieszanej z piaskiem). Osobiście polecam kupno sadzonek. Nie są drogie a bardzo dobrze przygotowane przez profesjonalne szkółki.

Bukszpan z uwagi na gęste całoroczne ulistnienie, pięknie połyskujące liście, wykorzystywany jest w celach dekoracyjnych - na przykład w okresie Świąt Wielkanocnych

Faktura ulistnienia bukszpanu daje mnóstwo możliwości dekoratorskich, w zestawieniu z innymi nasadzeniami, z architekturą ogrodową, ze ścieżkami, murkami... 

Atrakcyjny krzew występuje w wielu odmianach. Najbardziej polecane to:

Vardar - kulisty, gęsty pokrój
Marginata - liście na brzegach przebarwione na kolor żółty
Suffroticosa - niska odmiana, polecana na obwódki, rosnące do pół metra wysokościBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pytaj, oceniaj i doradzaj ...