Ostróżki w odcieniach niebieskiego zachwycają mnie elegancją i intensywnością barw. Popularne są także w uwodzicielskich romantycznych różach i spokojnych bielach. Na tle iglaków, trawy lub nieba prezentują się niezwykle i dają przemęczonemu człowiekowi kojący wpływ. Czy są staromodne? Jeśli gonicie za nowościami to każda roślina minionego sezonu pójdzie w zapomnienie a dla minimalistów pewnie większość kolorowych nasadzeń nie wchodzi w rachubę. Jednak monotonia tych samych struktur, kolorów już po krótkim czasie, nikomu nie służy a czyż ostróżki nie są, jak klejnoty pośród zieleni i nieba?
U mnie w ogrodzie ostróżka podpiera się o świerk, przenikając się wzajemnie i przyjemnie kontrastując |
Ostróżka ogrodowa opis i uprawa
Ostróżki reprezentują rodzinę jaskrowatych. Rozróżnia się ponad 200 gatunków okrytonasiennych roślin. Kwitną od czerwca po lipiec a przycięte, zakwitną jeszcze raz, o ile przymrozki nie pojawią się zbyt wcześnie. Preferuje słoneczne stanowiska, ale z dosyć żyzną, umiarkowanie wilgotną glebę o najlepiej wapiennym odczynie. Kwiaty ułożone najczęściej w grona lub wiechy, z jednym płatkiem wyraźnie przypominającym ostrogę, stąd nazwa rośliny. Choć mają masywne pędy, wymagają podpór, gdyż w czasie burz i silnych wiatrów, pod ciężarem kwiatostanów, łamią się i niszczą. Zjawiskowo dekorują klomby, zwłaszcza kiedy rosną w grupach, jak jednobarwne nasycone plamy na tle zieleni.
Rozmnażanie ostróżki
Rozmnażanie ostróżki jest bardzo proste. Wiosną dzielimy ostrym szpadlem lub nożem karpy i przenosimy w zaplanowane miejsca, odżywione, na przykład kompostem. Można posiać nasiona ostróżki w lipcu do skrzynek a po wzroście, najczęściej we wrześniu wsadzić do gruntu.
Nie ma co mówić ale posiadanie ładnego ogrodu jest czymś bardzo ważnym i na pewno miło się w takim miejscu spędza czas. Jak najbardziej gdy widziałam w sklepie https://ogrodolandia.pl/ to właśnie różnego rodzaju meble ogrodowe są bardzo istotnym wyborem.
OdpowiedzUsuń