piątek, 16 listopada 2012

Fiołek afrykański - żywy bukiecik

Dom bez kwiatów jest po prostu sztuczny, zwłaszcza tam, gdzie przez kilka miesięcy trwa nieciekawa pogoda. Tęsknota za kolorami, żywą zielenią, światłem może pobudzić nas do hodowania roślinek lub, co gorsza zniechęcić do wszystkiego. Brońmy się przed stresującymi czynnikami i róbmy coś ciekawego, co sprawi nam przyjemność.
Kiedy spoglądam na fiołki afrykańskie (Saintpaulia ionatha), robi mi się lżej na duszy. Niedługo jesień się skończy a one kwitną i kwitną... Wspaniałe...


Fiołek afrykański - pielęgnacja i rozmnażanie

Fiołek afrykański, nazywany także Sępolią, nie nastręcza żadnych kłopotów. Jedynie, co trzeba pamiętać to podlewać go średnio, co drugi dzień (najlepiej do podstawka), by ziemia zachowywała wilgotność. Jeśli zaobserwujemy, że woda nie znika z podstawki, należy ją bezzwłocznie wylać. To znak, że przelaliśmy roślinę, co grozi gniciem korzeni i padnięciem roślinki. Nigdy nie lejmy wody na liście, nienawidzą tego. Jeśli już podlewamy od góry to wybieramy takie miejsce, gdzie jest wolny dostęp do ziemi. Pamiętajmy także o usuwaniu brzydkich liści i przekwitniętych kwiatów, co sprawi, że fiołek afrykański, odwdzięczy się nam długim kwitnieniem. Dojrzałą roślinkę nawozimy raz na trzy tygodnie nawozem dla fiołków lub uniwersalnym dla doniczkowych.  
Rozmnażanie fiołka afrykańskiego jest bardzo proste. Można długo rosnący egzemplarz podzielić na rozetki i posadzić do osobnych doniczek z odpowiednio żyzną ziemią. Bywa, że jesteśmy u kogoś, kto ma ciekawą odmianę fiołka, więc poprośmy o dwa trzy ładne liście. Owińcie je w wilgotny papier toaletowy i schowajcie do folii, byle nie na długo. Po powrocie do domu, umieszczamy liście w słoiczku z wodą. Ten sposób opiszę w poście w okresie wiosny. W tej metodzie musimy pilnować, by woda nie wyparowała. Można zafoliować wlot z wodą i zrobić otwory, przez które przejdą łodyżki fiołka, co zapobiegnie wyparowywaniu wody. Po kilku tygodniach zaobserwujemy korzenie a to znak, że można młodą sadzonkę umieścić w doniczce z ziemią, której wilgotność trzeba codziennie mieć pod kontrolą. Tuż pod parapetami grzeją pełną parą kaloryfery a to wzmaga apetyt roślin na wodę.
Powodzenia w uprawie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pytaj, oceniaj i doradzaj ...