poniedziałek, 12 listopada 2012

Berberysy - piękne przez cały rok


Berberys jesienią


Berberysy to urzekające krzewy i choć skrywają ostre ciernie, wprowadzają do ogrodów piękne kolory. Nie może zabraknąć odmiany, która jesienią przebarwia swe liście na intensywny czerwony kolor a przed zimą, kiedy te opadną, nasze oczy cieszą w tym samym kolorze, błyszczące koraliki. Gdyby były trwalsze, można by się pokusić i zrobić z nich urocze ozdoby – kolie lub kolczyki. Mistrzowie florystyki, wiedzą doskonale, jak stworzyć z nich niesamowite bukiety na święta Bożego Narodzenia, by złagodzić jesienną melancholię.

Owoce berberysu, nazywane słusznie polską cytryną,  zasobne w  witaminę C, A,  podnoszą odporność i obniżają gorączkę. Cała roślina - kora i korzenie, zawierają mnóstwo garbników i cennych substancji, jak alkaloid berberyna, który skutecznie hamuje rozwój komórek rakowych. Jednak dobrze skonsultować ich dawkowanie, gdyż w nadmiarze, mogą okazać się szkodliwe.

Berberysy łatwo rozmnożyć poprzez wysiew nasion (często wysiewają się same) lub sadzonkowanie (w lipcu tniemy 30 centymetrowe sadzonki, obrywając dolne ciernie i umieszczamy w wilgotnej mieszaninie piasku i torfu, nakrywając roślinę uciętą butelką plastikową)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pytaj, oceniaj i doradzaj ...