poniedziałek, 17 września 2012

Winogrona na schorowany żołądek


Winorośl 
Winogrona są docenianym źródłem witamin, makro i mikroelementów, dzięki którym organizm nie cierpi na zaburzenia układu krwionośnego, pokarmowego i nerwowego. Znajdziemy w nich takie pierwiastki, jak żelazo, potas, wapń,  magnez oraz witaminy z grupy B i witaminy C i A. Wszystkie te składniki wpływają na prawidłowy metabolizm, poprawiają wzrok i wzmacniają odporność organizmu. 

Badania naukowe potwierdzają, że wyciąg ze skórek owoców, skutecznie eliminuje groźne bakterie Helicobacter pylori, odpowiedzialne za owrzodzenia a także choroby nowotworowe żołądka. Winogrona dostarczają wielu substancji opóźniających objawy starzenia. Większość antyoksydantów, zawarta jest właśnie  w barwniku skórki owoców. Pestki winogron dostarczają cennego olejku, którego działanie na naszą skórę jest wprost zbawienne. Olejek z pestek winogron jest obecny w dobrych kosmetykach, dzięki czemu ich działanie jest naprawdę skuteczne. Masaże, maseczki, okłady z jego udziałem, relaksują, oczyszczają i odmładzają.   


Winorośl uprawa

W naszym klimacie warto wybierać do nasadzeń w ogrodzie gatunki wytrzymałe na niskie temperatury, do minus 30 stopni Celsjusza. To najważniejszy warunek, zaś gleba wystarczy, jak będzie przepuszczalna i szybko nagrzewająca się. Poza tym ważne są oczywiście walory smakowe i użytkowe. Z deserowych odmian do bezpośredniej konsumpcji warto kupić Festive. Internauci hodowcy donoszą, że pyszna, ładnie się wybarwia i dość dobrze znosi silne mrozy, choć dobrze byłoby roślinę ochronić przed raptownym spadkiem temperatury. Na wino polecałabym Gołubok - ciemna odmiana o bogatym smaku. U mnie rośnie od dziesięciu lat i jak do tej pory nie przysporzyła żadnych problemów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pytaj, oceniaj i doradzaj ...