czwartek, 5 lipca 2012

Oczko wodne - rola i zalety

Oczko wodne
Oczko wodne w ogrodzie pełni bardzo ważną rolę, będąc namiastką szczodrej natury, daje człowiekowi możliwość wspaniałego relaksu. Uciążliwe przemieszczanie w poszukiwaniu wytchnienia nad rzeką lub jeziorem, zwłaszcza w upalne dni jest niezwykle męczące. Walory oczka wodnego w ogrodzie są bezcenne. Można przy nim świetnie odpocząć, wylegując się na leżaku, nigdzie się nie śpiesząc.  Kojące lustro wody, plusk harcujących ryb, wirujące wokół niego ważki i motyle to tylko wycinek atrakcji w jego sąsiedztwie. Otoczone soczystą zielenią, skąpaną w mgiełce parującej wody, dobroczynnie wpływa na przemęczony organizm.


Wokół oczka trzeba zadbać o miejsca do wypoczynku
Panuje przekonanie, że odpoczynek przy oczku może być wątpliwy, z uwagi na obecność komarów. Te uciążliwe owady są wszędzie, ale wylęgają się szczególnie tam, gdzie jest dużo wilgoci i brak naturalnego wroga. W każdym oczku wodnym, gdzie żyją ryby, ich larwy są natychmiast zjadane.

Rybie harce

Oprócz ryb oczko wodne jest komfortowym siedliskiem dla wielu zwierząt: wesołe nartniki ślizgają się po tafli wody, ślimaki słodkowodne skutecznie wyjadają glony, żaby i jaszczurki chowają się w kamieniach, spragnione ptaki przysiadają, by zaczerpnąć wody i tysiące, jeśli nie miliony mikroskopijnych organizmów, pożytecznych mieszkańców środowiska wodnego. Ponad nim tańczą ważki, motyle, pszczoły i trzmiele. Nie sposób się nudzić, pełny relaks przy akompaniamencie wodospadu lub fontanny, pozwala odetchnąć od trudów i zgiełku szarej rzeczywistości.

 Lilia wodna, grzybień

Rośliny wodne w oczku, oprócz walorów dekoracyjnych, pełnią bardzo ważne funkcje w profilaktyce. Oczko wodne narażone jest na atak glonów. Duże liście grzybieni lub innych gatunków pływających, sąsiedztwo drzewa, dającego cień, chronią wodę przed słońcem a tym samym nie dopuszczają do rozwoju glonów. Odradzam kupno preparatów chemicznych, które pustoszą ekosystem oczka wodnego a do tego zabite przez nich glony są jeszcze lepszą pożywką dla nowo powstałych. Na rynku dostępne są nieszkodliwe, naturalne środki, jak Eco tabs, ale najskuteczniejsze efekty przynosi zapobieganie i umiejętne sposoby do eliminowania ewentualnych problemów ze złym stanem wody ( zakwitanie, mętnienie, odór ). Odpowiedni dobór roślin, dotleniających, filtrujących wodę, jak choćby słynna moczarka, zakup ryb, które zjadają glony, sukcesywne usuwanie z powierzchni opadłych liści, instalacja filtru,  fontanny lub kaskady oraz obserwacja stanu oczka wodnego to podstawa jego pielęgnacji. Nasza troska o oczko wodne wkrótce przynosi wdzięczne rezultaty. Cieszymy się tętniącym życiem w stawie, refleksami wody i bujną roślinnością. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pytaj, oceniaj i doradzaj ...