poniedziałek, 25 czerwca 2012

Ostróżki, dzwonki i krwawnice łatwe byliny

Ostróżka biała

Ostatnia dekada czerwca jest początkiem lata.  To czas kiedy kwitną moje ukochane ostróżki, dzwonki i krwawnice. Lada moment otworzą się przecudne kwiaty liliowców.


Ostróżki (z łac.Delphinium cultorum) białe rozświetlają zapadający zmierzch a niebieskie przyciągają wzrok, niosąc spokój. Odcienie błękitu niezwykle działają na moją wyobraźnię. Na tle zieleni jawią się, jak urocze barwne plamy. Wysokie i dostojne dodają piękna świerkom i okolicznym krzewom. Rosną w kilku miejscach w moim ogrodzie. Zawsze delikatnie podwiązuje ich kępy, by oparły się siłom wiatru i burzy.


Relaksujący ogród
Dzwonek karpacki

Czarujące dzwonki karpackie (z łac. Campanula carpatica) urzekają lawiną niebieskich kwiatów, kładąc się na trawnik, kamienie lub ścieżkę. Są bardzo dekoracyjne. W pochmurny dzień łagodzą niedostatek błękitnego nieba. Wypoczywając na leżaku rozkoszuje się ich wdziękiem, czując wzbierającą satysfakcje z odrobiny wysiłku, dzięki któremu dziś, mogę podziwiać prawdziwie olśniewające rezultaty. Ktoś powie, że przesadzam, bo przecież to tylko małe kwiatki. Być może dla wielu, nie mają znaczenia, lecz dla mnie są źródłem radości, jednym z wielu przykładów piękna przyrody.


 Krwawnica
 Krwawnica (z łac. Lythrum salicaria) gości nad moim oczkiem, kocha wilgoć, słońce i powiew wilgotnego powietrza. Z roku na rok przybywa jej coraz więcej. Można cieszyć się niezrównanym urokiem tej byliny pośród łąk, nad rzekami i wzdłuż rowów. Jej ciemnoróżowe kwiaty wabią ważki i motyle. Jest przepięknym okazem dzikiej natury. Cieszę się, że w moim ogrodzie znalazła swoje miejsce (nasiona musiały przynieść ptaki). 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pytaj, oceniaj i doradzaj ...