wtorek, 29 listopada 2016

Czapka i pompon jak zrobić na drutach

Witam kochani. Dzisiaj obiecany kursik wykonania czapki i pompona.Ostatnio robiłam
sweter dziecięcy raglanowy LINK i zostało mi trochę włóczki na czapkę z pomponem. Pozostało jeszcze dokupić trochę włóczki na szalik, ale to już temat do kolejnego posta.


Czapka jak zrobić?


włóczka 2 mm
druty 2,5 mm
98 oczek ściągaczem (szer. ściągacza 4-5 cm-2 oczka prawe, 2 oczka lewe na przemian)
rozmiar 50 (obwód głowy około 50 cm)

Powyżej ściągacza dżersej, czyli prawa strona oczka prawe, lewa strona oczka lewe

pas niebieski duży - szer. około 10 cm (około 25 rzędów)

pas szary - szer. około 4 cm, (12 rzędów)

pas niebieski - szer. ok. 6-7 cm (20 rzędów) przy końcu pasa redukcja oczek o połowę, czyli 2 oczka razem, 2 o. razem... Uzyskuję około 49 oczek

pas szary - szer. ok. 5-6 cm (17 rzędów) przy końcu pasa redukcja oczek o połowę, czyli 2 o razem, 2 o. razem... Uzyskuję około 24 oczka, które ściągam podwójną włóczką przewleczoną przez długą igłę i zszywam czapkę. Wywinęłam część strony lewej czapki razem ze ściągaczem - moim zdaniem ładnie to się komponuje.

Czapkę najlepiej przymierzać i na bieżąco, by dopasować wysokość, jak i szerokość, choć różnice będą pewnie niewielkie, ale głowa głowie nierówna. Czapka prosta, łatwa i ładna. Polecam!


Pompon jak zrobić?


Przygotowanie pompona na filmie LINK


Potrzebujemy

2 jednakowe koła (średnica 17 cm) z okręgiem po środku o średnicy 4-5 cm
włóczka przewinięta w mniejsze kłębki, które będą przechodziły przez okręg w kółkach. Szerokość od okręgu do granicy zewnętrznej koła u mnie 6 cm.


Owijam włóczką najpierw szarą, niebieską i znowu szarą


Przecinam włóczkę (nożyczki w pozycji pomiędzy kółkami. Dobrze to robić we dwie osoby, żeby włóczka nie uciekła spod miski.
Pomiędzy kółkami przewlekam podwójnie złożoną włóczkę i ściągam zawiązując na raz. Druga osoba przyda się do przyciśnięcia wiązania, by zawiązać ściśle na kolejny supeł, żeby pompon nie poluzował się. 

Robiłam pompon sama i kawałki włóczki nieco przesunęły się. Wyrównałam błąd ścinając nożyczkami wystające kawałki. Włóczkę przewlekam przez ucho długiej igły i przyszywam pompon do czapki od lewej strony. 
Mały pompon można łatwo zrobić na dwóch palcach owijając włóczkę. Potem po środku zawiniętej włóczki zawiązujemy podwójnie złożoną włóczką.


2 komentarze:

Pytaj, oceniaj i doradzaj ...