środa, 22 czerwca 2016

Bukszpan jak ciąć i kiedy najlepiej poradnik

Bukszpan to mój ulubiony zimozielony krzew. Cięcie daje walory nie tylko widokowe, ale ma bardzo korzystny wpływ na ładny rozrost krzewu. Każda przycięta gałązka zaprocentuje kilkoma gałązkami w ciągu roku. LINK do filmu:







Najstarsze bukszpany rosną w moim ogrodzie już 10 lat, pośrednie 7 i 5 lat a najmłodszy drugi sezon. Przy okazji chcę obalić mit, że te urocze krzewy bardzo wolno przyrastają. Niektóre gatunki mają drobniutkie listowie i te rzeczywiście zdecydowanie dłużej rosną. Poniżej widać ilość przyrostu sadzonek, posadzonych w zeszłym roku, o czym był filmik, gdzie pokazywałam, jak sadzić bukszpany LINK





Poniżej te same roczne bukszpany po przycięciu


Najważniejsze  zasady przy cięciu bukszpanów, których ja przestrzegam i polecam:
LINK do filmu o cięciu

Przycinam bukszpany w czerwcu

Dzień, w którym to robię jest pochmurny a ostatnio, to jest 20 czerwca 2016 roku sprezentował mi z nieba drobniusieńki kapuśniaczek. Pomyślałam: idealnie. Płaszcz na grzbiet i do dzieła. Robota zajęła mi popołudnie. Taka pogoda sprawi, ze cięte gałązki nie obeschną szybko i nie będą żółkły, co zazwyczaj się zdarza przy cięciu w słoneczne, gorące dni. Warto śledzić prognozy i utrafić tak, by po cięciu następny dzień tez był pochmurny i wilgotny.

Nożyce do cięcia muszą być ostre. Każde szarpane cięcie również może skutkować żółknięciem. Pamiętam, ze moje pierwsze cięcie dokonałam zwykłymi domowym nożyczkami, ale to byly tylko dwa małe krzaczki.Wybór sprzętu do cięcia jest ogromny, choć nie zawsze cena idzie za jakością.

Przycinamy głównie miękkie zielne przyrosty. Modelujemy co roku na kształt, jaki nam się najbardziej podoba. U mnie zazwyczaj bukszpany przycinam na bryłę o przekroju prostokąta, tylko dwa najstarsze formuję na kule\. Nie obawiajcie się! To przyjemne zajęcie. Śmiało prowadźcie nożyce. Możecie pobrać sadzonki, które powinny mieć kawałek zdrewniałej części. Czerwiec to dobry miesiąc na rozmnażanie, ale powiem szczerze, ze bardzo długo taka sadzonka rośnie. Ciekawość zawsze warto zaspokoić - czemu nie. Jednak sadzonki bukszpanu nie są drogie i dobrze przygotowane przez szkółki-odpowiednio rozkrzewione, fachowo przycięte dość szybko i ładnie się krzewią.
Życzę relaksującego pobytu w ogrodzie
Pozdrawiam Weronika



5 komentarzy:

  1. Bardzo przydatny post dla mnie! W moim ogrodzie mam wiele obwódek z bukszpanu i zawsze przycinałam go na chybił trafił... Teraz już wiem, jak robić to perfekcyjnie! Pozdrawiam, już prawie wakacyjnie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam! Dziesięć lat obserwuję jak rosną i uwazam, że są super-raz w roku trochę kosmetyki. Dodam, że w obwódkach dobrze się czują, lepiej niz pojedyńczo, bo z każdej strony smaga mróz albo słońce, ale ogólnie nie ma kłopotu. Pozdrawiam i zyczę wspaniałych pogodnych wakacji

      Usuń
  2. Uwielbiam bukszpany, rosną w wielu zakątkach mojego ogrodu. Najstarsze mają po 15 lat i są ogromne, inne robiłam sama w różnych odstępach czasu. Najbardziej lubię formy kuliste a część prowadzę na kształt walca. Starsze egzemplarze przycinam tak jak Ty, wiosną. Te młodsze jednak przycinam po raz drugi końcem lata. I rzeczywiście - rosną dość szybko. Bardzo ciekawy post Weroniko. Cieplutko pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Ewo za ciepłe słowa. Nie wyobrażam sobie ogrodu bez tych krzewów. Obwódki to jedno, dają też piękne tło i odbicie faktur na przykład w zestawieniu z zadbanym trawnikiem. Pozdrawiam. Życzę Ewo spokojnego miłego weekendu

      Usuń
  3. Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu, gdzie znajdziesz szeroki wybór stylowych krzeseł ogrodowych. Nasza oferta obejmuje wiele modeli, które z pewnością przypadną Ci do gustu. Sprawdź nasze krzesła ogrodowe na https://ogrodolandia.pl/krzesla-ogrodowe i stwórz wymarzoną przestrzeń w swoim ogrodzie!

    OdpowiedzUsuń

Pytaj, oceniaj i doradzaj ...