czwartek, 3 września 2015

Domowe wino przepis dla amatorów

Tegoroczne lato wyjątkowo łaskawe dla winogron, jesli chodzi o ilość dni ciepłych i słonecznych. Niestety wszędzie bardzo sucho i bez podlewania owoce wcześniej obeschłyby na kiściach.



Gatunek, który widzicie na zdjęciu to Gołubok - bardzo smaczna i dobra odmiana na czerwone wino. Więcej o Gołubok.
Winogrona ciemne są bardzo zdrowe. Szczególnie w skórkach owoców jest mnóstwo witamin. Warto się pokusić i przygotować własne wino domowej roboty.

Przepis na wino czerwone (balon o pojemności 15 litrów)


około 7 kg ciemnych winogron lub tyle, żeby zrobić wino bez dodatku wody
2,5 kg cukru (nasze odmiany ogrodowe nie mają odpowiedniej ilości cukru, żeby go całkiem pominąć)
porcja drożdży winnych przygotowana według przepisu na opakowaniu (1 torebka-do kupienia w sklepach winiarskich)
wody lub soku tyle, żeby uzupełnić balon do 3/4 wysokości
łyżeczka żelatyny

Przygotowanie

Winogrona umyte, obrane z kiści  miażdżymy w dużym garnku. Dodajemy cukier . Mieszamy do rozpuszczenia cukru. Wodę można całkowicie pominąć używając tylko owoców, ale zakładam, że nie zawsze zbierze się z krzaków tyle winogron ile potrzeba. Zamiast wody lepiej dodać soku z innych owoców a ilość cukru zmniejszyć. (Moszcz dla mnie to sok i zmiażdżone owoce. Wino z samego soku jest słabe - w skórkach jest kolor, bukiet, smak...) Całość moszczu przelewamy do czystego wyparzonego balonu i uzupełniamy letnią wodą lub sokiem tak, żeby została wolna przestrzeń na wypadek intensywnej fermentacji. Dodajemy drożdże winne. Do rurki fermentacyjnej wlewamy trochę wody i zatykamy szczelnie wejście balonu korkiem z rurką fermentacyjną. Zaraz zaczyna się proces fermentacji, co poznacie po pyrkaniu w rurce. Dobrze jest wykorzystać ciepły okres w aurze, bo do fermentacji najlepsza temperatura to 25 stopni C-wszystkie procesy przebiegają prawidłowo i na czas, czyli w 2-3 tygodnie. Jeśli balon stoi w jasnym pomieszczeniu, ja owijam go poniżej szyjki ściereczką, żeby zmniejszyć ilość światła. Po dwóch tygodniach rurką do ściągania pobieram trochę i próbuję. Można oczywiście zaopatrzyć się w mierniki do zawartości alkoholu, ale dobry smak daje się wyczuć i bez nich. Jeśli próbka wydaję się jeszcze słaba i bardzo słodka, czekamy kolejny tydzień i ponawiamy próbę. Zlewamy wino za pomocą rurki na zasadzie naczyń połączonych do czystego na przykład wiadra a osadzający się muł i resztki owoców usuwamy. Balon trzeba opłukać i przelać do niego młode winko. Ponownie zamknąć korkiem z rurką fermentacyjną. Wino będzie jeszcze pracować jakiś czas, ale zdecydowanie zwolni. Po 3-4 dniach kiedy się ustoi, zlewamy ostrożnie z nad osadu, który usuwamy. Próbujemy i w razie potrzeby dosładzamy według uznania. Filtrowanie warto powtórzyć jeszcze 2-3 razy. Jeśli wino jest mało klarowne można rozpuścić łyżeczkę żelatyny w niewielkiej ilości wody i dodać do wina. Po ustaniu procesów fermentacyjnych (nie ma pyrkania w rurce), przelewamy wino do czystych butelek i przenosimy do ciemnych chłodnych pomieszczeń o optymalnej temperaturze poniżej 15 stopni C. Najlepsza temperatura dla wina to 11 stopni C.


10 komentarzy:

  1. Robiłam już wino z ciemnych winogron, wyszło pyszne. Ciekawostką dla mnie jest pomysł z żelatyną, wypróbuję przy najbliższej okazji. Cieplutko pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z reguły wychodzi klarowne po fermentacji, ale zdarza się, że mętnieje a z żelatyną skutkuje. Dziekuję Ewo za wizytę. Pozdrawiam serdecznie

      Usuń
  2. Lubię domowe wina ale nigdy nie robiłam ! Kiedyś zrobiłam sok z winogron i też był przepyszny !
    Dziękuję za przepis ! Pozdrawiam !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Winko domowe to satysfakcja dla każdego ogrodnika. Polecam. Pozdrawiam serdecznie

      Usuń
  3. Winogrona warto zebrać po pierwszych przymrozkach, wtedy są dużo słodsze. Dzięki za wpis - pozdrowienia.

    OdpowiedzUsuń
  4. Garść, a nawet "kiść" ciekawych porad. Dzięki za wpis, pozdrowienia.

    OdpowiedzUsuń
  5. Raz czy dwa miałam okazję próbować wino domowej roboty, nie powiem miało swój oryginalny smak. Ale żeby samej to nie, nie znam się na tym. Teraz win to jest taki wybór, że nie wiem. Wystarczy zajrzeć na http://wineavenue24.pl/ żeby się o tym przekonać. Myślę, że zrobię tam udane zakupy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda, w sklepach można znaleźć ogromny wybór różnych rodzajów win. Przed podaniem takiego trunku, warto zwrócić uwagę na to, w czym go podajemy. I tak odpowiednio wina czerwone, białe oraz musujące powinno się podawać w całkiem innych kieliszkach. Z tego względu zawsze przygotowany mam pod ręką zestaw kieliszków, w które zaopatrzyłam się na https://duka.com/pl/jedzenie-i-serwowanie-potraw/naczynia-do-serwowania-napojow/zestawy-szklanek-i-kieliszkow. Odpowiednio dobrane naczynie podkreśli przede wszystkim walory wizualizacyjne trunku, a także wydobędzie z niego aromat.

      Usuń
  6. Ja wiem, że u mnie kompletnie nie sprawdzi się to, aby robić domowe wino, dlatego wolę kupić coś sprawdzonego. Wino też bardzo często daję jako prezent i wtedy najczęściej zamawiam wina na stronie https://www.alkoholedoreklamy.pl/3-wina-na-prezent bo tam jest świetna oferta.

    OdpowiedzUsuń
  7. Właśnie zrobiłem wino z ciemnych winogron - przepis bardzo podobny. Zakonczyła sie fermentacja burzliwa, trwała ponad 2 tyg., usunąłem owoce , wlałem z powrotem i teraz fermentuje cichutko. A potem przeleję do butelek, ale nie mam odpowiedniego pomieszczenia na leżakowanie w temp. 12-15, więc pewnie szybko je wypiję -takie młode winko. Już teraz jest dość smaczne, ale trochę jeszcze poczekam. W drugim balonie wciąż mocno pracuje.

    OdpowiedzUsuń

Pytaj, oceniaj i doradzaj ...