piątek, 18 kwietnia 2014

Magnolie mistrzynie dekoracji

Zafascynowana wschodnimi pięknościami pięć lat temu nabyłam dwa niewielkie drzewka, które dopiero po czterech latach zaczęły wyróżniać się spośród pozostałej roślinności. Jedna z nich szczególnie ucierpiała z uwagi na dwukrotne przesadzanie a magnolie bardzo tego nie lubią. Kiedy je kupujemy powinniśmy wiedzieć gdzie chcemy je posadzić.

Magnolia Rubra

Magnolia Amabilis

Uprawa magnolii

Magnolia dobrze rośnie na glebach kwaśnych i próchnicznych. Zanim się posadzi drzewko lub krzew, warto glebę przekopać na grubość tylko 25 cm z dodatkiem torfu. Magnolie płytko się korzenią, dlatego ich system korzeniowy jest bardzo wrażliwy. Młode drzewko koniecznie trzeba palikować, by wiatr nie targał rośliną, nadrywając korzenie, co sprawi, że roślina długo choruje i nie kwitnie. Większość z nas chce, by magnolia rosła w miejscu, gdzie z okna będziemy mieć na nią oko i możliwość podziwu w rozkwicie. Moje magnolie kwitną bardzo wcześnie już od początku kwietnia i po tych kilku latach oczekiwań, naprawdę jest na co popatrzeć - fantastyczne drzewka. Zanim jednak posadzimy rośliny musimy zadbać, żeby nie rosły w całkowitym cieniu, bo słabiej kwitną i nie w miejscach, gdzie są narażone na silne wiatry. Ogólnie nie sprawiają kłopotów. Trzeba tylko w pierwszych latach, kiedy są małe, okrywać je w mroźne zimy a w czasie suszy, zwłaszcza wiosną i latem podlewać, dodając do miękkiej odstałej wody, od czasu do czasu, gnojówki z pokrzywy i skrzypu lub nawóz dla magnolii.

4 komentarze:

 1. A jak je okrywać? Może Pani coś więcej na ten temat napisać? Może jakieś zdjęcia?... To bardzo pomoże początkującym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okryłam na zimę magnolie tylko raz, dwa lata temu, kiedy to przetoczyła się przez Polskę długa i bardzo mroźna zima. Mierzymy gabaryty drzewka i szyjemy z włókniny worek (polecam białą włókninę, bo sie tak nie nagrzewa w słońcu, jak czarna a duże wahania temperatur między nocą a dniem są dla roslin bardzo szkodliwe. W części dolnej worka(przy wejściu mozna zrobić kilka dziurek i przepleść sznurek. Nałożyć dosyć swobodny worek na roślinę a dół worka zamknąć u samego dołu, jak worek na kapcie. Dolną część worka warto obłożyć korą albo ziemią.
   Pozdrawiam Weronika

   Usuń
 2. Dziękuję. Będę bardzo wdzięczna za szczegółowe opisy od strony technicznej. Dopiero zakładam ogród i wszystko jest jeszcze dla mnie dosyć trudne. Mam wielką ochotę posadzić magnolię. Marzę o kolorze pastelowo-żółtym. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Magnolia nie przysparza problemów, ale młodziutkie drzewko wyjątkowo nie lubi, jak szarpie je wiatr. Trzeba posadzić w osłoniętym miejscu i palikować, by dobrze trzymało się gruntu. Pozdrawiam

   Usuń

Pytaj, oceniaj i doradzaj ...