Żylistek truskawkowy Strawberry fields |
Trochę historii
Żylistek (Deutzia) - w Polsce najpopularniejszym krzewem jest żylistek szorstki (Deutzia scabra), ale coraz częściej pojawiają się urzekające krzewy z rodziny hortensjowatych, jak choćby żylistek truskawkowy. Krzewy Deutzia dotarły do Europy z Dalekiego Wschodu, rzadziej z Ameryki Środkowej, gdzie również występuje. Nazwa Deutzia wywodzi się od nazwiska holenderskiego naukowca.
Opis gatunku na podstawie obserwacji własnej uprawy
W moim ogrodzie rosną oba gatunki. Są to niewysokie krzewy - Deutzia scraba rośnie do 2,5 metra a Deutzia strawberry fields - do 1,5 metra. Jeśli zapewni się im osłonięcie od agresywnych wiatrów, zwłaszcza tych mroźnych zimą, odwdzięczą się mnóstwem urzekających kwiatów. Dobrze jest posadzić roślinę w słonecznych miejscach w przepuszczalnej, średnio-żyznej glebie. U mnie żylistki rosną pośród trawnika a jakość podłoża jest przeciętna, ale drożna (żylistki nie lubią długotrwałej wilgoci, jak większość roślin). Od północy otaczają je brzozy, od wschodu - żywotniki brabanty, od południa - tawuły, pęcherznice, rododendrony a od zachodu osłania je budynek mieszkalny. Żylistki płytko się korzenią, dlatego sadzenie wokół nich konkurencyjnych roślin okrywowych jest niewskazane.
Rozmnażanie żylistków - zarówno z sadzonek zielnych, jak i zdrewniałych.
Cięcie żylistków - obowiązkowe - zaraz po przekwitnięciu. Wycinamy stare pędy, zostawiając wszystkie nowe, które wypuściła roślina. Na nich to w przyszłym roku, pojawi się mnóstwo kwiatów. Żylistek, tak, jak hortensje, kwitnie na zeszłorocznych pędach i tak, jak one, w naszym klimacie, lubi przemarzać. Na wypadek skrajnie niskich temperatur warto go okryć przed mrozem.
Szczególne walory żylistków
- niewielkie i bardzo atrakcyjne z kwiatów krzewy do małych i dużych ogrodów
- niekłopotliwa uprawa - jeszcze nigdy nie zaobserwowałam na nich szkodników
Jeśli uprawiasz żylistki w swoim ogrodzie, napisz o tym w komentarzu. Może zaobserwowała(e)ś coś ciekawego, więc podziel się. Dobry opis gatunków roślin powstaje na podstawie wieloletnich obserwacji i wszelka wiedza na ten temat jest niezbędna.
Witam! W moim ogrodzie posiadam dwa krzewy tej samej odmiany "Strawberry fields". Każdy z nich rośnie w zupełnie innych warunkach: jeden w nasłonecznionej rabacie z przepuszczalnym podłożem, natomiast drugi w miejscu półcienistym, gdzie gleba jest ciężka, gliniasta i nieprzepuszczalna. Oba mają się świetnie, kwitną tak, że nie widać prawie liści. Tnę je bardzo mocno od początku, wycinam odnogi w dolnej części, aby dopuścić światło roślinom na dole, on jednak odrasta uparcie i kwitnie coraz mocniej. Uwielbiam ten krzew i z doświadczenia uważam, że jest on niezwykle odporny na każde warunki pogodowe, Zimę przeżywa bez problemu, nigdy go nie okrywałam, nawet po posadzeniu bardzo mizernych sadzonek, jakie zakupiłam w wysyłce. Polecam każdemu tę roślinę, która za trochę zainteresowania odwdzięczy się bujnym wzrostem i obfitym kwitnieniem. Grażyna Mostek
OdpowiedzUsuńDziękuję, że podzieliła się Pani własnym doświadczeniem i obserwacjami, dzieki którym wielu miłosników przyrody może budować sprawdzone piękne ogrody. Pozdrawiam serdecznie
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuń