poniedziałek, 22 kwietnia 2013

Krokusy - moc witalna i lecznicza

 
Weronika F.  Krokusy w moim ogrodzie
Weronika F.  Krokusy w moim ogrodzie

Weronika F.  Krokusy w moim ogrodzie
Krokusy to jedne z pionierów wczesnej wiosny, którym wystarczy kilka promieni słońca, by wybuchnąć przepychem barw i ożywić zszarzałe po zimie trawy. Wygłodniałym pszczołom, trzmielom, dają pierwszą energię po długotrwałej zimie.

 

Troszkę historii 

Krokus pochodzi z południowo-wschodniej Azji, ceniony według zapisów historii już od 3000 lat. Jego grecka nazwa, określała młodzieńca - krokos, który został przemieniony w szafran. Z tą legendą, zrodziło się właśnie drugie miano urokliwego kwiatu. Uprawiany w Grecji, cieszył się już wtedy szerokim zastosowaniem w ziołolecznictwie, głównie jako żródło sił witalnych (znany afrodyzjak w Azji, Turcji i Grecji) oraz ceniony jako barwnik. Do Holandii trafiło kilka jego cebulek dopiero na początku XVII wieku. Od tej pory jego popularność ogarnęła  Europę i odległe kraje.


Charakterystyka i uprawa

Crokus sativus - najczęściej spotykany - wywodzi się z rodziny kosaćcowatych. Niewielka roślinka cebulowa o wysokości - do 20 cm. Uprawa krokusów nie nastręcza żadnych kłopotów. Wystarczy zasadzić cebulki na przełomie września i października do przepuszczalnej, ale w miarę wilgotnej ziemi a wraz z nadejściem przedwiośnia w magiczny sposób ich kwiaty ożywią zszarzały po zimie ogród. Cebulki sadzimy na głębokości 8-10 cm, w odstępach 4-6 cm. Przez kilka lat nie musimy nic robić, jeśli ziemia nie jest całkiem jałowa. Z czasem, kiedy bardzo się rozrosną z cebulek przybyszowych, warto je rozsadzić, podnosząc jednocześnie atrakcyjność naszego ogrodu. Krokusy lubią wilgotną, jak wspomniałam przepuszczalną glebę i miejsca nasłonecznione. Niestety szybko przekwitają, więc warto cieszyć się ich widokiem, kiedy właśnie kwitną.Zastosowanie


Krokus uprawny od dawien dawna robi furorę jako roślina przyprawowa, barwiąca potrawy, ciasta, desery, alkohole na żółty kolor, dodając im  specyficznego smaku. Szafran to atrybut zamożnej kuchni, gdyż jego cena uchodzi za najwyższą na świecie. Obecnie potentatem w uprawie szafranu jest Iran, zajmując pierwsze miejsce w podaży tego cennego produktu.
Szafran od dawna doceniany jest w medycynie.Współcześni odkryli w nim korzystną substancję - krocynę - dzięki której spada wysokie ciśnienie krwi, obniża się zły cholesterol, znikają zaburzenia w przewodzie pokarmowym i narządach rodnych kobiet. Potwierdzają się także dowody o działaniu antyrakowym.


4 komentarze:

 1. już się nie mogę doczekać kiedy zaczną kwitnąć w ogródkach :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jeśli zima pazurów nie pokaże krokusy wyjdą lada tydzień... Dziekuję, że zajrzałaś, pozdrawiam

   Usuń
 2. Pani Weroniko, tak bardzo się cieszę ,ze nawet tu panią znalazłam :) , upieklam dziś pani schab, a latem zabieramy się wędzenia własnych wędlin wiec będziemy budować wędzarnie. Nie mogę się doczekać !!! I z niecierpliwością czekam na pani przepyszne przepisy na wędliny i kiełbaski .
  -Agnieszka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Agnieszko
   Pozdrawiam Cię serdecznie i bardzo dziękuję za ciepły komentarz. Zaglądaj do mnie a ja się postaram coś przygotować a i wędlinki pewnie też się pojawią.

   Usuń

Pytaj, oceniaj i doradzaj ...