czwartek, 12 lipca 2012
Zioła w ogrodzie
Ogród to wspaniałe miejsce, z którego, od wiosny po jesień, a nawet zimą, można czerpać niezbędne składniki dla zdrowej kuchni. Wysiew nasion aromatycznych ziół to dobra inwestycja w naturalne przyprawy, pozbawione chemii, pełne zaś energii słonecznej, witamin i składników mineralnych.
Weronika F. Skrzyp |
Weronika F. Tymianek |
W moim ogrodzie zioła rosną pomiędzy typowymi warzywami lub w pobliżu rabatek, punktowo, bez żadnego planu. Mieszają się z wszechobecnym na mojej działce skrzypem. Dodaje go do herbatek, naparów i kiszenia ogórków. Z wywaru ze skrzypu można przyrządzać ekologiczny środek do oprysków. Zwalcza grzyby i liczne choroby roślin. Jeden kilogram ziela gotujemy w wodzie, którą rozcieńczamy do 5 litrów, dodając czosnek i mydło potasowe. Opryskujemy kilka razy w tygodniowych odstępach. Rozsadziłam w kilka miejsc mój ulubiony tymianek. Jest rewelacyjny do mięs, wszelkich zup warzywnych, szczególnie rosołu. Jego rola w diecie jest ogromna a w lecznictwie, od starożytności po dziś dzień, nie traci na wielkim uznaniu. Jego antybakteryjne, antyseptyczne, przeciwgrzybicze działanie, znajduje zastosowanie w wielu kuracjach zdrowotnych. Tymianek to doskonały środek wykrztuśny, oczyszczający drogi oddechowe łącznie z najcięższymi przypadkami chorób oskrzeli i płuc. Uwzględniłam przeciwzapalne właściwości rumianku, pozwalając mu rosnąć w kilku miejscach, by zrywać go w letnie dni do świeżych herbatek. Zgadzam się na miłe towarzystwo nagietka, który wysiewa się na grządkach od wielu lat. Prawdziwe rekordy bije fiołek trójbarwny.
Weronika F. Fiołek trójbarwny pośród pietruszki |
Temu ostatniemu nie żałuje miejsca. Jego oczyszczające i lecznicze właściwości wydobywam w naparach a także dodaje do potraw, szczególnie do sałatek. Można nim dekorować przeróżne dania. Jest w pełni jadalny a do tego bardzo zdrowy. Wywar ze skrzypu i fiołka to niezwykle uodparniający i odżywiający napój. Jego stosowanie wzmacnia skórę, włosy i paznokcie. Dobrze jest dodać go do kąpieli, by łatwiej zregenerować ciało. Można także przemywać chłodnym naparem twarz, zwłaszcza, jeśli mamy skłonność do trądziku i plam. Fiołek trójbarwny o wdzięcznej łacińskiej nazwie Viola tricolor, skrywa bogactwo antyoksydantów, flawonoidów, kwercytyny, karotenów, garbników i śluzów. Trzeba jednak być cierpliwym w jego stosowaniu i robić przerwy między kuracjami. W aptekach powszechnie dostępne są wyciągi z fiołka, więc nie ma obawy, każdy może zafundować sobie oczyszczającą terapie za grosze.
Weronika F. Rumianek |
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Pytaj, oceniaj i doradzaj ...