poniedziałek, 24 maja 2021

Zioła w donicy na balkon taras jak zrobić

Zioła nie tylko wspomagają organizm, ale są idealnym tłem i dopełnieniem każdej rabaty każdej skrzynki z kwiatami a to za sprawą barwy, aromatu, kształtu czy miododajnych kwiatuszków


Zioła można uprawiać w ogrodzie, balkonie i w domu, ale jednak te na bezpośrednim słońcu, moim zdaniem są najlepsze. Dlatego, jeśli tylko mamy choćby mały balkon warto posadzić kilka roślinek przyprawowych. 

Zobacz poradnik na filmie



Przykładowe składniki na donice o średnicy ok. 50 cm (wymiar od góry)


ok. 12 litrów ziemi uniwersalnej

2-3 litry żwiru lub perlitu

drenaż: kilka litrów kamyczków lub keramzytu

sadzonki 5-6 ziół (u mnie: tymianek, mięta, oregano, melisa, szałwia, maggi)


Kilka prostych wskazówek przy sadzeniu ziół w pojemnikach - donice. skrzynki i inne kreatywne naczynia

Donica najlepiej jak jest dość szeroka i ma minimum 20 cm wysokości tak, by usypać na dnie drenaż o wys.4-5 cm. Na drenaż nadają się kamyczki lub keramzyt.

Mieszanka glebowa: sprawdza się ziemia uniwersalna do kwiatów i warzyw. Ziemię taką warto rozluźnić żwirem lub perlitem, dzięki temu jest bardziej przepuszczalna a zioła nie lubią nadmiaru wilgoci. 

Donice, pojemniki lepiej ustawić na słońcu, ale pod zadaszeniem, żeby ewentualne długotrwałe ulewy nie osłabiały korzeni.

Donice, pojemniki, skrzynki najlepiej wybierać takie, które posiadają na dnie dziury odprowadzające nadmiar wody. Donice bez dziur powinny być odpowiednio wysokie, by usypać na dnie sporą warstwę drenażu.

Na drenaż wsypujemy warstwę mieszanki glebowej- u mnie grubość takiej warstwy ma ok. 5-6 cm. Na tej warstwie układam podlane wcześniej sadzonki, wyjęte z doniczek. Niektóre zioła silnie rozrastające się (mięta, oregano) sadzę wraz z doniczkami (używam do tego celu doniczki większe od tych, w których kupiliśmy sadzonkę - zdjęcie poniżej)


Wypełniam ziemią luki wokół ziół, lekko ugniatam, podlewam umiarkowanie i wykładam wierzch kamyczkami. Kamyczki zabezpieczą przed nadmiernym wysychaniem w dzień i oziębianiem roślin w nocy.

Kiedy zioła przekwitną warto je przyciąć, by cieszyć się ponownym rozrostem. Tymianek po sezonie powinien być oczyszczony z nieciekawych pędów i przycięty, dzięki temu ładnie będzie rósł w następnym sezonie.

Zioła w donicy lepiej podlewać skromnie- jeśli susza raz w tygodniu a gdy wilgotno, deszczowo, raz na dwa-trzy tygodnie . 

Zioła takie jak tymianek, oregano, mięta, szałwia powinny przetrwać zimę na balkonie czy to w ogrodzie. Melisa, maggi gorzej radzą sobie z polską zimą, chyba, że zdarzy się znacznie łaskawsza od przeciętnej.


6 komentarzy:

  1. Bardzo fajny wpis! Ja zioła kupuje w markecie, ale rzeczywiście dobrym pomysłem byłoby zasianie ich samemu!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja też bardzo lubię swoje zioła w doniczkach - stoją sobie na balkonie co prawda, ale zapach jest nieziemski. No i ta świadomość, że mam swoje własne - niepryskane, a najlepiej wyhodowane z ziarenka :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Mam dokładnie taką doniczkę wolną :) i ogromną ochotę na to, by mieć własne świeże zioła. Czuję się zainspirowana :) a mam ochotę na szałwię, bo to zioło ostatnio mi bardzo pomogło.

    OdpowiedzUsuń
  4. ja mieszkam w bloku i bardzo szkoda że nie mam ogródka. Mogłam wybrać mieszkanie https://www.hossa.gda.pl/ z tarasem lub mieszkanie na parterze gdzie każdy ma kawałek ogródka. No szkoda bo teraz nie mam gdzie sadzić ziółek.

    OdpowiedzUsuń
  5. Zioła na tarasie to świetna opcja. Pięknie się prezentują i można je codziennie ożywać w kuchni. Zioła podobnie jak inne rośliny, aby żyć potrzebują składniki mineralne. Można je dostarczyć za pomocą odpowiednio zbilansowanych nawozów.
    https://gardenstart.pl/nawozy-do-ziol

    OdpowiedzUsuń
  6. Jak najbardziej takie rzeczy dla wielu osób są na pewno bardzo ważne i ja jeszcze chcę powiedzieć, że również skupiam się na posiadaniu ciekawych mebli ogrodowych. Akurat wiem, że właśnie w sklepie https://ogrodolandia.pl/pl/new zawsze znajdę je bez problemów.

    OdpowiedzUsuń

Pytaj, oceniaj i doradzaj ...