czwartek, 13 grudnia 2012

Jakich roślin Twój ogród potrzebuje.

Zima jest okresem odpoczynku dla wielu roślin a dla zimozielonych i iglastych okresem powolnej wegetacji. Króluje biel i czerń, ale i pośród tej palety, można znaleźć ciekawe faktury i kształty, dzięki wcześniejszym staraniom i doborowi odpowiednich roślin. To na nich zima tak pięknie stroi się w Twoim ogrodzie. Nawet całkiem gołe drzewa i krzewy pozostają dekoracyjne, chwaląc się korą, pokrojem, pozostawionymi owocami, zeschłymi kwiatostanami, które ożywają w czarującej śnieżnej szadzi.

Tuż za ogrodem, w tle... pole i las
Eleganckie i smukłe brzozy nie mają sobie równych. Tuz za nimi dereń chwali się ciemnoczerwoną, lśniącą korą.

Owoce pęcherznicy są atrakcją nawet w zimie

Berberys wnosi do ogrodu wiele radości

Jakie rośliny wybierać do ogrodu?

Iglaki, krzewy i drzewa w ogrodzie, przez cały rok są ostoją dla ptactwa. Projektując nasadzenia warto wziąć pod uwagę każdą porę roku i wybrać kilka lub nieco więcej gatunków, które będą atrakcyjne w każdym okresie. Nie należy przesadzać z różnorodnością. Lepiej rozpatrzyć kilka odmian, które cieszą oko przez cały rok. Powtórzenia w obrębie tego samego gatunku wprowadzają ład na działce i łatwość komponowania. Im większy ogród, tym więcej możliwości, ale nawet na najmniejszym terenie, można stworzyć zadowalające efekty. Kiedy kupujemy drzewko lub krzew, działa na nas zazwyczaj pierwsze wrażenie, przykładowo takie, że podziwiany okaz właśnie pięknie kwitnie, ale często nie ma podpiętej etykiety, mimo to sadzimy go na działce. Wkrótce nabytek zostanie wyeliminowany przez niskie temperatury, niewygodne sąsiedztwo, nieodpowiednią glebę, czy brak odporności na silne wiatry. Polecam początkującym zimozielone bukszpany, żywotniki (szmaragdy i brabanty), jałowce Meyera. Odradzam skyrockety i cyprysy - te pierwsze to piękne, lecz łamliwe tuje - wiatr i zlodowaciały śnieg potrafi je poważnie uszkodzić, te drugie wypala mróz (nie bez powodu użyłam słowa wypala, bo rzeczywiście, bardzo niskie temperatury zamieniają je w rudobrązowe wiechcie. Warto posadzić, jeśli jest wolne miejsce kilka świerków (świerki serbskie) i sosen (sosny karłowe lub czarne, mozna regulować, obcinając przyrosty na wiosnę). Jodły są przepiękne, ale po co  sadzić, skoro za kilka lat okrutnie je przytniemy (wyjątek stanowią odmiany karłowe).
Zostawmy wysokie drzewa właścicielom dużych ogrodów, gdzie rosłe okazy będą ich prawdziwą ozdobą.

Od lewej świerk serbski, z prawej świerk srebrny
W każdym ogródku powinno znaleźć się miejsce na krzewy i nieduże drzewka liściaste. Moimi faworytami są berberysy, tawuły, derenie, lilaki, pęcherznice, azalie, aronie, borówki, hortensje (hortensje wymagają zabezpieczenia przed niskimi temperaturami) a z drzewek - magnolie, brzozy karłowe i klony palmowe. Klony palmowe sadzimy w miejscach osłoniętych od wiatru.

Napisz o swoich doświadczeniach, podczas prac w ogrodzie, wytypuj odmiany roślin, które sprawdziły się na Twojej działce. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pytaj, oceniaj i doradzaj ...