czwartek, 22 lipca 2021

Cynia wytworna święta prawda, bo piękna i mocno trzyma się ziemi

 Witam Kochani. Dawno nie dzieliłam się wrażeniami z przydomowego ogródka. Muszę to koniecznie nadrobić. 

Wielu z Was pewnie zna te niezwykle trwałe i dekoracyjne kwiaty. Cynie będę siała co roku, bo przy tej niespokojnej wietrznej pogodzie jest to bardzo wskazane. Kwiaty są urokliwe, niektóre odmiany wyjątkowo cudne. Na uwagę zasługują też cynie daliowe czy pomponowe, zachwycające kształtem i kolorem. Możemy dobierać w odmianach także wysokość od najwyższych po najmniejsze. Te ostatnie karłowe nazywane są cynią liliput.

Cynia kilka zdań o pochodzeniu i uprawie

Cynia pochodzi z Ameryki Północnej. Jej listowie jest bujne a łodygi stabilne. Jeśli się młodą siewkę przytnie, podobnie jak w przypadku wielu roślin to rozkrzewi się i będzie mieć więcej kwiatów.

Stanowisko najlepsze słoneczne a ziemia wilgotna, ciepła i przepuszczalna . Czy ziemia musi być żyzna? U mnie rośnie dosłownie na piachu z niewielką domieszką kompostu i też kwitnie. Z moich obserwacji wynika, że i w półcieniu dzielnie rośnie i zakwita, może ma ciut mniejsze kwiaty. Szata zielna szczelnie wypełnia luki pomiędzy roślinami, dzięki temu chwasty mają kłopot i nie lubią ich towarzystwa. Wniosek prosty: same plusy.

Cynie to jednoroczne rośliny. Najlepiej wysiewać w szklarni  lub w domu już w marcu albo w kwietniu do skrzynek lub bezpośrednio do doniczek. Na miejsce stałe najlepiej sadzić po zimnej Zośce (15 maj). Można oczywiście wysiewać wprost do gruntu w końcu kwietnia lub na początku maja.

a tutaj moja skromna szklarenka z kwietnia b.r. - I i II piętro to głównie cynie


Cynie kwitną od początku lipca do jesieni.

Walory kolorystyczne i trwałość kwiatów sprawia, że cynia świetnie sprawdza się jako kwiat cięty.

Ciekawa jestem jakim powodzeniem cieszą się cynie w Waszych ogródkach. Napiszcie proszę.

Pozdrawiam Weronika


5 komentarzy:

 1. Piękne kwiaty, mam dwie i jestem zachwycona ich pięknem !
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Elu dziękuję, ze komentarz i miłe odwiedziny. Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 2. Oj tak - cynie to takie wdzięczne kwiatki. A rabatki z nimi w roli głównej - to po prostu mała magia na ziemi. Też je uwielbiam. No i te kolory :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kolory przepiękne-przypominają trochę gerbery. Dziękuję za odwiedziny i podzielenie się opinią

   Usuń
 3. U mnie cynie kwitną po dziś dzień, bo siałam je w różnych terminach, nawet później niż to jest zalecane. Siałam wprost do gruntu. Uwielbiam je :-)

  OdpowiedzUsuń

Pytaj, oceniaj i doradzaj ...