wtorek, 5 listopada 2019

Kaktusy domowe krótki opis łatwej uprawy

Dom bez roślin jest sztuczny, ale sztuką wydaje się być pielęgnacja ukochanych okazów. Dla niecierpliwych, zapracowanych kaktusy i inne sukulenty to najlepszy sposób na pogodzenie pasji do roślin i napiętego grafiku pozostałych zajęć.Odpowiednie podlewanie to chyba najważniejszy warunek udanej uprawy. Stopień trudności, jeśli chodzi o kaktusy jest minimalny. Takie rośliny można zostawić bez podlewania na kilka tygodni i świetnie sobie poradzą, o ile nie będą za blisko szyby mocno rozgrzanej słońcem lub parapetu zbyt ciepłym od kaloryfera. Od jesieni po zimę wręcz unika się podlewania kaktusów, z uwagi na okres spoczynku. Temperatura optymalna pomieszczeń zimą to 15-18 stopni C. W przypadku wyższej może być potrzeba delikatnego zraszania podłoża. Od wiosny, mniej więcej od połowy kwietnia, podlewanie stosuje się według zapotrzebowania roślin: ich wzrostu i wielkości.

Stanowisko uprawy powinno być widne. Kaktusy kochają światło i bardzo dobrze  czują się na parapetach od strony południowej, co nie znaczy, że nie można spróbować uprawy wschodniej czy zachodniej a północnej lepiej jednak unikać.

Wymagania podłoża to przede wszystkim trochę ziemi próchnicznej o znikomo kwaśnym odczynie lub neutralnym. Glebę do kaktusów na pewno łatwo kupić w centrach ogrodniczych lub dobrze zaopatrzonych  kwiaciarniach. Zanim jednak wsypiemy ziemię zapewnijmy roślinom na spodzie doniczki warstwę drenażu (żwir czyli takie drobniejsze kamyki). Mimo rzadkiego podlewania taki drenaż dodatkowo zabezpieczy przed ewentualnym gniciem korzeni. Po posadzeniu rośliny warto zadbać, by gleba nadto nie przesychała i ułożyć na niej na przykład dekoracyjne kamyczki, najlepiej kontrastujące z kolorem roślin.
11 komentarzy:

 1. Cenne informacje przekaże dzieciom, które uwielbiają kaktusy. Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ah, kaktusy...Kiedyś miałam tylko je:) Bo moja mama twierdziła, że w naszym mieszkaniu tylko one przetrwają :D Teraz bardziej stawiam na zamiokulkasa, dracenę, żyworódkę i anginkę

  OdpowiedzUsuń
 3. Warto w domu zrobić sobie taki mini ogród. Tu może także oferta od http://legi-polska.pl na ogrodzenia systemowe was zainteresuje.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo mi się podobają takie kaktusowe kompozycje. Pięknie się to prezentuje i nie wymaga dużo uwagi w późniejszym czasie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Super kwiaty! Sprawdzą się jako dekoracja parapetu

  OdpowiedzUsuń
 6. U nas syn lubi bardzo kaktusy i ma ich sporo. Moim zdaniem warto kupować coś i pielęgnować jak się ma takie upodobania i cierpliwość, bo jednak kwiaty potrzebują naszej uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 7. Musze takie koniecznie zrobic
  ____________________
  https://ogrodzeniawiklinowe.pl/

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeśli chcecie mieć piękne kwiaty rośliny w swoim ogrodzie to koniecznie korzystajcie z produktów firmy co-to-sa-nawozy-naturalne poczytajcie co to są te produkty i z czego są. Bardzo fajne Produkty całkowicie ekologiczne.

  OdpowiedzUsuń

Pytaj, oceniaj i doradzaj ...