niedziela, 25 sierpnia 2013

Aronia naturalne lekarstwo na cywilizacyjne zło


Weronika Domogród
Aronia czarna  (Aronia melanocarpa) to niesamowity krzew z rodziny różowatych, rodzący owoce podobne do czarnych jagód i podobnie, jak one, oferują nam mnóstwo witamin, minerałów. Obecność kwasów organicznych, zbawiennych związków (polifenole, flawonoidy), zwanymi przeciwutleniaczami skutecznie opóźniają procesy starzenia organizmu.
Warto podkreślić, że aronia to czempion, który pod względem zawartości składników odżywczych jest na początku listy najbardziej cenionych owoców za walory zdrowotne.

Aronia jest bardzo smaczna, choć nie na surowo. Trzeba ją nieco przemrozić i już można robić z niej doskonałe soki, dżemy, wina, nalewki, bogate w lecznicze właściwości. Najwięcej wartości skrywają skórki jak zresztą przy w większości owoców. Pozbywanie się ich to błąd, gdyż w nich jest mnóstwo przeciwutleniaczy, popularnie zwanych antyoksydantami. Robiąc sok, skórki można ponownie zalać syropem z cukru i zrobić na przykład aromatyczny zdrowy kompot. Owoc aronii jest niezwykle wydajny. Jego ciemnoróżowy barwnik pojawia się nawet w dziesiątej wodzie, choć nie po kisielu. Po termicznych obróbkach, aronia uzyskuje dobry smak, ale można ją dodatkowo wzbogacić na przykład jabłkami, śliwkami lub sokiem z cytryny. Dodatek tych owoców do dżemu aroniowego sprawi, że przetwory będą apetyczne a naszemu zdrowiu przyniosą wiele dobrego.
Mam tylko jeden krzew, ale z roku na rok, rodzi coraz więcej owoców. W tym roku obdarował mnie sporym zbiorem, więc zabieram się do przetworów.

Aronia i jej zalety

- doskonała do utrzymania optymalnego ciśnienia krwi
- zapobiega miażdżycy
- mocne działanie antyrakowe
- usuwa zły cholesterol
- uelastycznia i wzmacnia żyły
- zapobiega żylakom
- opóźnia starzenie organizmu
- podnosi odporność
- działa antydepresyjnie
- odtruwa
- reguluje poziom cukru we krwi. Czytaj więcej...
- wpływa na prawidłowość procesów w organizmie (metabolizm)
- poprawia koncentrację i pracę umysłu
- oczyszcza od złego promieniowania (oglądanie telewizji, długotrwała praca przy komputerze, skażone środowisko)
- dobroczynny wpływ na cerę, włosy i paznokcie

... To długa lista, można by wiele tu jeszcze dodać...  

Tutaj się dowiesz, jakie wiele odżywczych składników znajdziesz w aronii.


poniedziałek, 19 sierpnia 2013

Romantyczne hortensje


Weronika Domogród
Hortensja ogrodowa - Hydrangea macrophylla - to przepiękny krzew, zdobiący ogrody okazałymi baldachami od czerwca do jesieni. Kwiaty zebrane w ogromne kule są niezwykle dekoracyjne a miejsce, w którym rosną, staje się bardzo atrakcyjne i romantyczne.
W sprzyjającym, wilgotnym klimacie (hortensja nie toleruje bardzo niskich temperatur), roślina szybko rośnie osiągając wysokość do 1,5 metra. W Polsce należy ją okrywać włókniną na zimę, inaczej obumarłe pędy na wiosnę trzeba będzie wyciąć wraz z nadzieją na kwitnienie w bieżącym sezonie. Hortensja kwitnie na zeszłorocznych pędach, dlatego tak ważna jest ochrona przed mroźnym powietrzem. Zobacz: Jak zabezpieczyć ogród przed zimą
Jeżeli dokonujemy cięcia to tylko, związanego ze starymi pędami, z nadmiarem łodyg, zasłaniających na przykład ścieżkę lub tak, jak u mnie, wpadających do stawu.

Weronika Domogród

Rozmnażanie 


Z moich obserwacji i praktycznej wiedzy, polecam nieskomplikowaną metodę, jak przy wielu innych roślinach, czyli przez odkłady. Uginam najniżej położone łodygi, zasypuję ziemią i obciążam kamieniem. Robię to najczęściej w maju, postępując podobnie z innymi roślinami. Późnym latem lub następnej wiosny, odcinam gałąź od macierzy i wsadzam jako samodzielną roślinę (zanim ją jednak odetnę, sprawdzam, czy się na pewno ukorzeniła - i jak dotąd, nie zawiodłam się na tej metodzie). Hortensje rozmnażamy także przez sadzonkowanie, zapewniając młodym roślinkom odpowiednią wilgotność i optymalną temperaturę - około 20 stopni Celsjusza.

Warunki uprawy hortensji


Hortensje potrzebują próchnicznej, lekkiej, ale wilgotnej gleby. Stanowisko najlepiej wybrać osłonięte od wiatrów - pół-cieniste lub umiarkowanie słoneczne. Hortensja bardzo dobrze rośnie w sąsiedztwie stawu, korzystając w upalne dni z parującej wody. Jeśli chcemy, by hortensja ogrodowa kwitła na różowo, wystarczy, ją podlać latem, co jakiś czas roztworem nawozu do roślin, preferujących zasadowy odczyn gleby. W moim przypadku, zależało mi bardziej na kolorze blue, więc hortensję dokarmiam dwa razy - w maju i w lipcu - nawozem do różaneczników w granulkach o przedłużonym działaniu, co sprawia, że odczyn gleby jest kwasowy. Dzięki temu uzyskuję piękny niebieski kolor kwiatów.