czwartek, 24 stycznia 2013

Zimowe atrakcje w ogrodzie


  Jeśli nie jesteś amatorem zimowych sportów, nie poddawaj się nudzie i bądź w ruchu. Nawet odśnieżanie okazuje się być niezłą formą relaksu. Przy okazji można podglądać ptaki, porzucać śnieżkami, czy strzepać z krzewów nadmiar śniegu, zanim połamie gałęzie.




Przyglądanie się ptakom to bardzo miłe zajęcie. Zwinne sikorki, dają wiele radości i wytchnienia od problemów. więcej o sikorkach
Warto korzystać z łaskawej zimowej aury, kiedy nie wieje wiatr ani nie szczypie mróz. Po powrocie do domu, dopisuje optymizm i wzrasta apetyt, zwyczajnie krew lepiej krąży.
Bajkowy krajobraz
Jeszcze nie znam tego gościa, ale bardzo się cieszę, że często wysiaduje na śliwce.

Już wiem, że to dzwoniec. Z dnia na dzień coraz więcej ich w moim ogrodzie.

Sikorki są w swoim żywiole

Dereń, jak zawsze piękny

Wierzba jest w pogotowiu a kotki czekają na odrobinę słońca

niedziela, 6 stycznia 2013

Sikorki

 
Dwie piękności plotkują przy śniadaniu


To zdjęcie robiłam przez okienną szybę, by nie spłoszyć wdzięcznych gości. Sikorki są niezwykle spostrzegawcze i byle ruch podrywa je do lotu. Rzuciłam im do karmika troszkę ziarna a teraz mogę często obserwować ich harce i słuchać wesołego szczebiotu. Mój kompaktowy aparat, niestety wiele ujmuje z tego rozkosznego widoku. Spróbujcie znaleźć dla skrzydlatych troszkę czasu, naprawdę warto. Obejrzyj film Wesołe sikorki


Sikorka bogatka (Parus major) 

Sikora Bogatka to najpopularniejsza sikorka w Polsce. Zamieszkuje prawie wszystkie kontynenty oprócz zimnych stref, jak tundry, wysokie góry, czy lodowce. Uroczy  ptaszek, wielkości około trzynastu centymetrów, jest bardzo  żarłoczny i jednocześnie niezwykle pożyteczny. W okresie lęgowym, w kwietniu,  zjada mnóstwo larw szkodników, owadów, czy nasion. Jest niezwykle zwinna i żywotna. Zamieszkuje przeważnie lasy, dąbrowy, zagajniki, parki i ogrody. Zimą lubi buszować blisko człowieka, gotowa jeść mu nawet z ręki. Głód i wysokie mrozy poważnie obniżają liczebność tego gatunku. Dokarmianie ptaków w czasie ostrej zimy zapobiega poważnemu zmniejszeniu populacji. Budki lęgowe dla sikorek to wielka pomoc dla uroczych ptaszków. Niektóre pary, jeśli nie znajdą miejsca na gniazdowanie, po prostu rezygnują z wydania potomstwa. Zakładanie budek w lasach, parkach i ogrodach to także super sposób na zdrową, bez chemii walkę ze szkodnikami roślin. Towarzystwo skrzydlatych jest źródłem wielu przyjemności. Działa na człowieka relaksująco, wzmacniając więź z otaczającą przyrodą.
Sikora modraszka

czwartek, 3 stycznia 2013

Skuteczny sposób na śmieci

 
Kluczem do likwidacji śmietników w lesie, w rowach są skupy wszelkich odpadów a także wprowadzenie opakowań zwrotnych, bo niby dlaczego pojedynczy człowiek musi nieskończenie razy ponosić koszty przykładowo za śmietanę w plastiku.



Dlaczego gminy nie dbają o naturalny majątek? 


Lasy muszą przetrwać, bo są dla nas i przyszłych pokoleń warunkiem podstawowego bytu. Ludzie nie śmiecą w lesie tylko dlatego, że są wśród nich sami bałaganiarze. Zdrowa gospodarka, ochrona środowiska, ekologiczne opakowania, skupy plastiku, papieru, szkła, gumy - z pewnością rozwiązałyby ten ponury problem. W lesie łatwiej znaleźć wszystko oprócz złomu. Dlaczego? Zwyczajnie, złom jest po prostu w dobrej cenie i dla ludzi, borykających się z pracą, możliwością zarobkowania. Skupy złomu to najlepszy przykład na skuteczną walkę z odpadami. Kto zezwala na produkcję bezzwrotnych butelek? Skandal! Gdzie są skupy szkła? Puszek po piwie nie ma w lesie, ale butelek, wszelkiej maści nie brakuje. Prawda jest taka, że tylko skupy, zahamują wyniszczający proceder zaśmiecania lasu. W czasach bezrobocia, rozsądnie prowadzone skupy, płacące zbieraczom godziwe pieniądze, oczyściłyby środowisko i wszystkim wyszłoby to na dobre.

Pojemniki na segregowane odpady - to za mało


Najlepszą motywacją jest pieniądz za odpady i zanim ludzie cokolwiek wyrzucą do lasu, czy do pojemników lub spalą w piecu (zimą, na osiedlach domków jednorodzinnych nie można wyjść na spacer, bo dym palącego plastiku jest nie do wytrzymania), skrzętnie odłożą, jako wtórny produkt, gdyż to się zwyczajnie opłaci. Natomiast przymusowe opłaty za śmieci, za które gmina rzekomo posprząta środowisko to niedorzeczność i obawa, że wkrótce lasy, rowy, parkingi, utoną w odpadach.

Lasy są piękne i niewiele trzeba, by im nie szkodzić
Miło jest w lesie spacerować, jeździć na rowerze, zbierać runo, ale nie patrzeć na śmietnik...


Podziel się swoimi pomysłami na ratowanie środowiska, bez zaglądania ludziom do portfela