środa, 30 października 2013

Jak pielęgnować falenopsis?W. Domogród

Jak pielęgnować tak piękne ćmy, bo tak je kiedyś nazwał, zauroczony ich pięknem niemiecko-holenderski botanik - Carl Ludwig Blume? Stojąc pod drzewem (początek XIX wieku, daleko-wschodnia wyspa Jawa, z wilgotnym klimatem tropikalnym) uczony podziwiał cudzożywne rośliny (epifity), dekorujące jego gałęzie. Falenopsis w tłumaczeniu dosłownie znaczy - podobny do ćmy. Już wiemy, że zostały wyrwane ze środowiska ciepłej pary, unoszącej się w powietrzu, więc ich hodowla w domu, przynajmniej w części musi przypominać warunki panujące w ich naturalnym miejscu występowania.
Mój falenopsis kwitnie, jak dotąd dwa razy w roku, bo ponoć, jak się o niego dobrze zadba, potrafi odwdzięczyć się częstszym obsypywaniem urokliwymi ćmami.

Moja opieka nad falenopsis wygląda tak:

- Zaznaczę, że mój okaz, wbrew opisom w necie nie znosi wschodniego okna a w jego pobliżu nie mam dla niego miejsca. Najlepiej czuje się na południowej wystawie, choć przyznam, że słońce nie może go tam poparzyć, gdyż za oknami utrudnia dostęp jaskrawemu światłu dach nad tarasem. Czuje się tam świetnie. Dobrze mu także wewnątrz na półkach, czy stolikach, byle miał widno.
- Podlewam? Nie... Nie podlewam tradycyjnie. Mam spryskiwacz, który wypełniam przegotowaną miękką wodą i zraszam w doniczce kawałeczki drewienek co kilka dni. Wygląda to tak: wyjmuję doniczki z osłonek, stawiam storczyki w zlewie i podczas krzątania się w kuchni, kilka razy, cyklicznie, zwilżam ich zawartość. Przecieram wilgotnym wacikiem liście, usuwając przy okazji drobinki kurzu. Zaopatrzyłam się także w nawóz do storczyków i na litr wody w spryskiwaczu dodaję 1 łyżeczkę płynu, zwłaszcza w okresie od wiosny po jesień. Dokarmiam co dwa tygodnie. Dwa razy w miesiącu robię doniczkom kąpiel. Wstawiam do wody na godzinkę, wyjmuję i czekam, jak spod doniczek nie cieknie woda i wstawiam do osłonek. Korzenie falenopsis nie mogą stać zbyt długo w wodzie a kąpiel ma na celu namoczyć dobrze podłoże, bo dobra wilgotność gwarantuje powodzenie uprawy.
- Kiedy falenopsis przekwitnie, nie obcinam pędu, utrzymującego kwiaty, bo często się zdarza, że pojawiają się dodatkowe łodyżki z kwiatami.
Falenopsis najlepiej rośnie w temperaturze od 20 do 27 stopni C. Toleruje temperaturę od 17 stopni C do 29. Podczas nieznośnych upałów, częściej je nawilżam, wstawiając nawet codziennie, na godzinkę do wody z całą doniczką.
Myślę, że warto się troszkę postarać, bo piękno i elegancja falenopsis, wprowadza nas w dobry nastrój, kiedy patrzymy, jak niewiele potrzeba, by ożywić wnętrza i czuć się w nich komfortowo.
Polecam więcej danych o uprawie najpopularniejszego storczyka:
http://www.zielonyogrodek.pl/falenopsis-storczyk-dla-poczatkujacych

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pytaj, oceniaj i doradzaj ...