piątek, 18 stycznia 2013

Jak kupować działkę i planować budowę?

Kupno działki to decyzja przeważnie na całe życie, więc warto dobrze się do niej przygotować. To nie tylko wielki wydatek, ale poważna inwestycja w naszą przyszłość. I choć wszystkiego nie da się przewidzieć, warto sprawdzić każdą informację od strony prawnej i rzeczywistej a więc faktyczny stan posiadania, hipotekę i to, na co większość z nas najmniej zwraca uwagę - rozpoznanie sąsiedztwa, bliskość hałaśliwych zakładów, jakim może się okazać nawet mały warsztat samochodowy.  Wywiad z przyszłymi sąsiadami, może w porę zapobiec pochopnej decyzji o nabyciu wątpliwej nieruchomości. Zaślepieni chęcią posiadania własnego domu i ogródka, nie dostrzegamy wad, które dopadną nas wkrótce po zakupie działki.
Działka kupiona, pozwolenie na budowę jest, pozostało tylko działać...

 

Jakich fachowców wybrać do budowy domu?


Najlepiej zlecić prace budowlane rekomendowanej firmie, która sprawnie przeprowadzi nas przez wszystkie etapy budowy domu. Oczywiście można wybrać tańszą wersję, bo nie koniecznie nasze finansowe zaplecze jest na tyle zasobne, by sprostać kosztom wykwalifikowanego wykonawcy. Wiedzę o solidnych i niedrogich fachowcach warto wzbogacić w ramach tak zwanej poczty pantoflowej. Zbieranie informacji o murarzach, którzy wielokrotnie sprawdzili się u znajomych, lub o  dekarzach, dla których nieprzeciekający dach to niepodważalna maksyma, czy o rozumnym elektryku, wiedzącym, jak należy rozmieścić gniazdka - na przykład w kuchni, czy w przedpokoju. Z własnego doświadczenia wiem, że po dziś dzień, używam przedłużki do odkurzacza, bo uzdolniony elektryk, mający za sobą długi staż pracy, w holu, ani w wiatrołapie, nie zamontował nawet jednego gniazdka, nie żałując w zamian wyłączników. Skoro jestem przy usługach rozprowadzania instalacji elektrycznej  (centralnego ogrzewania, rur wodnych, kanalizacji) namawiam wszystkich inwestorów i właścicieli domków jednorodzinnych, by gromadzili dokumentację fotograficzną sieci przewodów. Kiedy zostaną położone tynki, będzie już niestety za późno, by odtworzyć ich przebieg a przykręcenie karnisza może się okazać koszmarem.

 

Pilnuj szczegółów inwestycji a unikniesz rozczarowań


Na etapie wznoszenie murów, zazwyczaj wszystko przebiega zgodnie z projektem, ale nie do końca. Przykładowo tam, gdzie ma być łazienka, murarz wiernie stawia ścianki, ale nie czyta w naszych myślach na tyle, by w kabinie prysznicowej zrobić niszę na kosmetyki i przybory do mycia. Podobnie rzecz ma się z toaletą, czy innymi zaułkami przyszłego domostwa. W większości sprawy się mają tak, że zaganiany właściciel, popołudniami dogląda budowy i nie ma wpływu na stan, który się już dokonał. Prawda jest taka, że do każdej inwestycji trzeba być dobrze przygotowanym, ale, jak to bywa w życiu, nawet najlepiej przygotowany inwestor, bywa zaskakiwany przez dużo lepsze rozwiązania, niż jego własne. Najważniejsze, by na każdym etapie budowy, odnieść satysfakcję, że oto buduje się nasz dom
- najważniejsze miejsce na ziemi.

Podsumowując:

 • sprawdź dokumentacje działki, zanim ją kupisz
 • zrób wywiad środowiskowy
 • zamów projekt, zgodny z oczekiwaniami (najpierw działka, potem projekt, dopasowany do przestrzeni i metrażu działki)
 • zamów specjalistów do wiercenia studni, z której pozyskasz wodę do obsługi toalety i gospodarczych potrzeb ( ceny wody z sieci wraz z kanalizacją, rosną kosmicznie).
 • zrób własny plan budowy ze szczegółami (murarz nie zauważy niszy lub uskoku na półkę w łazience a elektryk nie będzie cierpiał, z powodu rozmieszczenia gniazdek i wyłączników w miejscach, gdzie się ich najmniej spodziewasz)
 • zadbaj, by dom miał balkon i taras, niezbędne miejsca do wypoczynku na świeżym powietrzu (możliwość suszenia i wietrzenia ubrań, czy pościeli)
 • w projekcie warto zwrócić uwagę, by od drzwi wejściowych była wygodna  przestrzeń do zostawiania odzieży wierzchniej i obuwia wraz z odpowiednim miejscem na meble do przedpokoju. Porozrzucane buty i cisnące się kurtki to męczący widok.
 • zrób fotograficzną dokumentację przewodów (elektrycznych, wodnych, cieplnych, kanalizacyjnych) przed tynkowaniem ścian a unikniesz kłopotów przy montażu niezbędnych akcesoriów do wystroju wnętrz (karnisze, baterie, obrazy)
 • skuś się na podłogowe ogrzewanie (nasza polska rzeczywistość to 6 miesięcy zimna a tradycyjnie umieszczone kaloryfery pod oknem wybijają ciepło w górę, które ucieka po suficie na drugie piętro, gdzie zazwyczaj nie przebywasz) a ty lubisz przecież, jak ciepło idzie spod stóp.
 • Posadź żywopłot, o ile to możliwe, jak najwcześniej (najlepiej nieregularny z różnych gatunków tui (nie trzeba go strzyc) oraz inne rośliny (oprócz iglaków ogród potrzebuje drzewek i krzewów liściastych - aromatycznych i miododajnych) 
 • Jeśli Twój dom jest usytuowany w zwartej zabudowie, nie planuj kącików wypoczynkowych (altana, oczko wodne) tuż przy ogrodzeniu (sąsiad będzie huczał spalinową kosiarą, częściej dla pychy, niż trawy, która i tak marnie rośnie, tratowana przez entuzjastę tuningowanej motoryzacji)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pytaj, oceniaj i doradzaj ...