wtorek, 26 czerwca 2012

Powojniki - sprawdzone pnącza przy mojej altanie

Powojniki to czarujące pnącza. Imponują bogactwem barw, fakturami płatków, od tych delikatnych dzwoneczkwatych po olbrzymy. Wypoczynek w altanie w ich towarzystwie to absolutna przyjemność.


Weronika F. Powojnik Błękitny anioł przeplata się z winogronem


Powojniki ( z łac. clematis) - to liczna grupa roślin w odmianach biologicznych, do których należą powojniki górskie i tanguckie. Największą popularnością cieszą się jednak ich mieszańce. Kwiaty niektórych, jak Madame de Coultre osiągają 25 cm. Dostępnych jest około 250 gatunków, powstałych w szkółkach na całym świecie. W naszym kraju doczekaliśmy się wielu odmian tej unikatowej, niezwykle dekoracyjnej rośliny. Wystarczy wymienić kilka z nich: Generał Sikorski, Kardynał Wyszyński, Jan Paweł II.

W moim ogrodzie już od 15 lat, od strony zachodniej, owija altanę swym pięknym pokrojem liści i kwiatów, powojnik Błękitny anioł. Polecam go wszystkim początkującym i tym z Was, którzy go jeszcze nie mają. To prawdziwie odporna, bujnie rosnąca odmiana, nie wymagająca specjalnej troski.Trzeba jedynie posadzić niskie rośliny u jego stóp, by chroniły glebę przed wysuszaniem. Wdzięczy się mnogością urokliwie wybarwionych kwiatów w bajkowym kolorze blue. Powojniki nie są tanie a ich rozmnażanie bardzo trudne. Straciłam już po dwóch latach odmianę Prezydent i Jan Paweł II. Błękitny anioł zrekompensował mi nieudany zakup. Jeśli macie sprawdzone odmiany powojników, bardzo proszę, pochwalcie się nimi.Tuż obok Błękitnego anioła  posadziłam mało kłopotliwy, śliczny powojnik, ale nie znam jego nazwy, gdyż kupiłam go bez etykiety. Zanim pokażą się kwiaty w całej okazałości, zwinięte są w czarujące dzwonki. Korzystają z podpory pięciornika złotego i są ze sobą w dobrej komitywie. Wczesną wiosną skracam jedną i drugą roślinę. Skracanie powojników jest konieczne, gdyż gwarantuje ich bujny rozwój.
 Na altanie od strony wschodniej króluje powojnik Mme Julia Correvon. Chlubi się licznymi ciemnoróżowymi kwiatami i nie sprawia kłopotów, kwitnąc do późnej jesieni. Jego delikatne listki nie zasłaniają całkowicie przestrzeni, dzięki czemu można mieć oko na staw i szemrzący wodospad.Weronika F. Powojnik Julia Correvon
Powojnik Prezydent cieszył moje oczy tylko przez dwa sezony


 Wiciokrzew pomorski


Przy południowej wystawie wznosi się
niska odmiana wiciokrzewu pomorskiego Lonicera periclymenum "Serotina". Jego niesamowity zapach wynagradza braki powojników, które niestety, są przeważnie bezwonne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pytaj, oceniaj i doradzaj ...