wtorek, 29 marca 2022

Wiosenne kwiaty marzec krótki poradnik

 Witam Kochani! Wiosenne kwiaty w ogrodzie są jak balsam na psychikę, serce i duszę, zwłaszcza, gdy dokucza kiepskie samopoczucie...

Ten krótki poradnik najczęściej uprawianych wiosennych kwiatów w marcu dedykuję osobom, które właśnie planują swój ogród i potrzebują prostej porady.

Żonkil (Narcyz - Narcissus jonquille)

Żonkile - klasyczne radosne kwiaty, mało wymagające rośliny cebulkowe w bogatej ofercie odmian typowych lub miniaturowych, w kolorach bieli, żółci, pomarańczowym a nawet różu. Wymagają gleby przepuszczalnej, niezbyt mokrej, dobrze tolerują susze. Najlepiej sadzić cebule na przełomie sierpnia i września, zapewniając im w tym czasie trochę wilgoci. Głębokość sadzenia zależy od odmiany czyli też od wielkości cebul: te większe głębiej na ok. 8 cm a mniejsze odpowiednio: 6 cm, 5cm, 4 cm.

Przylaszczka- Hepatica nobilis

Przylaszczki kwitną od tygodnia a ich niebiański kolor poprawia nastrój lepiej od ziołowego naparu. Przylaszczki będą dłużej kwitnąć, jeśli zapewni się im wilgotne podłoże. Zaletą tych kwiatów jest to, że można je sadzić w cieniu, gdzie świetnie sobie radzą. Podobno przylaszczki nie lubią przesadzania, ale przesadziłam i zakwitły - ważne by je podlać, gdy tylko zauważymy, że gleba wokół przeschnięta. Sadzonki kupujemy i sadzimy wczesną wiosną lub jesienią. 

Śnieżyczka Przebiśnieg - Galanthus nivalis

Śnieżyczki coraz bardziej chylą się ku dołowi, ale i tak czarują niezwykłą elegancją. Roślinka pionier najwcześniej kwitnąca, niewielka, odporna na mrozy i przymrozki. Lubi gleby wilgotne i żyzne. Stanowisko najlepsze w cieniu lub w pół-cieniu a to ogromny plus, gdy można rozświetlić cieniste zakątki. To roślinki cebulkowe. Dobry termin sadzenia cebulek to wrzesień (głębokość sadzenia ok. 5-6 cm) . U mnie ptaki musiały przenieść nasionka, bo pojawiły się same którejś wiosny ku wielkiej radości. Pięknie będą wyglądać pod drzewami, gdzie zresztą lubią rosnąć.

Krokus (Szafran wiosenny - Crocus vernus)

Krokusy kochają słońce a że aura sprzyja otwierają się na całego, wabiąc kolorami pobliskie pszczółki, trzmiele i motyle. Krokusy rosną właściwie wszędzie. bo i w cieniu kwitną. Gleba przeciętnej jakości, ale i ta słabsza ich nie eliminuje. Krokusy najpiękniej wyglądają w kępach. Cebulki najlepiej sadzić we wrześniu na głębokość ok. 7-10 cm. Wiosną kiedy tylko roślinka wybija pędy warto zadbać, by gleba była trochę nawilżona, zwłaszcza kiedy sucho i wietrznie.


Pierwiosnek - Primula

Wiosenne trio - żonkil, pierwiosnek ozdobny i szafirki (Muscari)

Szafirki (te w tle) dopiero się rozpędzają czekając na cieplejszy kwiecień, który tuż, tuż...
Pierwiosnki choć nie kwitną zbyt długo podobnie jak krokusy wypełniają ogród zdecydowanym kolorem. Pięknie wyglądają sadzone grupowo, dając co roku spore przyrosty tworząc urokliwe barwne plamy. Łatwo je rozmnażać - robię to po kwitnieniu, dzieląc delikatnie kępy na pojedyncze rośliny i przesadzam w nowe miejsca, pamiętając o obfitym podlaniu zaraz po posadzeniu. Pierwiosnki nie mają specjalnych wymagań glebowych - dobrze rosną w słońcu i w półcieniu, byleby zapewnić im trochę wilgoci. Właśnie w marcu oferta sprzedaży pierwiosnków jest bardzo bogata. Warto wzbogacić ogród odmianami pierwiosnka lekarskiego, które dłużej kwitną: od marca po maj.
 
Bratek ogrodowy - Viola wittrockiana


Bratki lubią wysiać się same, zwłaszcza te z mniejszymi kwiatami i jak tylko cieplejsza wiosna to w marcu zaczynają kwitnienie rozproszone na rabatach a nawet na trawnikach. Odmian bratków jest mnóstwo a uprawa łatwa i przyjemna. Pierwsze okazy bez problemu łatwo nabyć właśnie teraz w marcu.  Podobnie, jak wyżej opisane roślinki wymagają przeciętnej gleby, umiarkowanego podlewania i nie zalewania kwiatów i listowia. Stanowisko dla bratków najlepsze słoneczne i półcień. Przed i po posadzeniu, jak większość roślin trzeba obficie podlać, mniej podlać lub wcale jeśli gleba, do której trafią jest dość mokra np: po obfitym deszczu. W przypadku sadzenia do skrzynek balkonowych nie można przelewać nadto, bo nie lubi zalewania korzeni, jak większość roślin. Odpowiednio gruba  warstwa drenażu na dnie w doniczce czy skrzynce np: z keramzytu zapobiegnie gniciu wrażliwym korzeniom.

O czym warto pamiętać planując wczesny wiosenny ogród w marcu? 

W drugiej połowie sierpnia czas zainteresować się kupnem cebulek: przebiśniegów,  krokusów, żonkili i wielu innych roślin cebulowych, które zdobią ogród w kolejnych miesiącach, jak wspomnieć by tylko szafirki, hiacynty i tulipany. 

Stokrotka pospolita to klasyka w ogrodzie. Warto już teraz w marcu kupić jej nasiona i wysiać na trawniku lub w innych miejscach. Stokrotka ogrodowa większa od pospolitej, różne kwiaty pojedyncze płatki, półpełne, pełne. Bogata kolorystyka a sadzonki do kupienia na przełomie marca i kwietnia.

Wyjątkową ozdobą w marcu są kwitnące drzewka wierzby - te, które słyną z pięknych bazi tzw: kotków, przyciągających mrowie pszczół. Najczęściej spotykane w centrach handlowych to wierzby szczepione na pniu.

Obowiązkowym krzewem, który zaczyna kwitnąć w marcu to urokliwa forsycja, która rozweseli nawet najbardziej zaniedbany ogród. 




1 komentarz:

  1. Nie mam ręki do roślin. Raz udało mi się ususzyć kaktusa... Nie mniej blogi takie jak ten i http://wdolnymslasku.pl/ okazały się niezastąpioną pomocą.

    OdpowiedzUsuń

Pytaj, oceniaj i doradzaj ...